Προκήρυξη Διαγωνισμού Φωτογραφίας για μαθητές/τριες της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

Διαγωνισμός Φωτογραφίας 2024 «Αστικό τοπίο: Πολιτιστική κληρονομιά στην πόλη»

Η πόλη. Το αστικό τοπίο. Η πολιτιστική κληρονομιά.

Αστικά τοπία που αναπτύσσονται με γοργούς ρυθμούς, αλλάζοντας όψη, μέγεθος, χρώμα ακόμα και ήχους! Η εξέλιξη, η ανάπτυξη, ο εκσυγχρονισμός, ο μαζικός τουρισμός προκαλούν τρομακτικές αλλαγές στις πόλεις και απειλούν να επισκιάσουν ή ακόμη και να εξαφανίσουν πολιτιστικά στοιχεία, κτίρια, παραδόσεις, συνήθειες, ακόμη και τη γλώσσα! Η πολιτιστική κληρονομιά αιώνων, θα μείνει ζωντανή;

Πάρε μέρος στο διαγωνισμό με έμπνευση και φαντασία, και εξερεύνησε το αστικό τοπίο πόλεων με τη δική σου ματιά! Κατάγραψε με την κάμερά σου σημεία ξεχωριστά, τοπία χαρακτηριστικά και εικόνες που θα σε εντυπωσιάσουν, δραστηριότητες και εκδηλώσεις των κατοίκων που φανερώνουν τις συνήθειες τους και αποτυπώνουν έτσι την πολιτιστική τους κληρονομιά. Δημιούργησε με τις φωτογραφίες σου τέχνη που θα μιλήσει στην ψυχή αυτών που θα τις δουν και θα τους ταξιδέψει!

Και μην ξεχνάς, με τη συμμετοχή σου και τις φωτογραφίες σου θα βοηθήσεις να πραγματοποιηθεί η έκθεση φωτογραφίας που θα περιλαμβάνει φωτογραφίες από μαθητές της Ευαγγελικής Σχολής, τις οποίες θα μπορούν να δουν επισκέπτες και από άλλα μέρη και επίσης θα έχεις και την ευκαιρία να κερδίσεις όμορφα δώρα!

Καλή επιτυχία!

• Ο διαγωνισμός λαμβάνει χώρα για δεύτερη συνεχή χρονιά προκειμένου να συγκεντρωθεί το απαιτούμενο υλικό για τη διοργάνωση έκθεσης φωτογραφίας από το σχολείο μας!
  • Η υποβολή των φωτογραφιών θα γίνεται με αποστολή στο email:

EvangelikiPhotoContest2@gmail.com, με θέμα το ονοματεπώνυμο του/της μαθητή/μαθήτριας, και την τάξη στην οποία ανήκει στο γυμνάσιο ή στο λύκειο μέχρι τις

12 Μαΐου 2024.

• Η επιλογή των φωτογραφιών που θα διακριθούν θα γίνει από επιτροπή, η οποία θα απαρτίζεται από μέλη του συλλόγου καθηγητών Γυμνασίου και Λυκείου.
  • Η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, τα δώρα, καθώς και η απονομή των βραβείων θα ανακοινωθούν σε επόμενο χρόνο.