Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Β΄ Λυκείου, οι οποίοι συμμετέχουν στη Δράση Δημοσιογραφίας, επισκέφθηκαν τη Βουλή των Ελλήνων όπου είχαν την ευκαιρία να πάρουν μια γεύση από τη συζήτηση και ψήφιση νομοσχεδίων. Συγκεκριμένα οδηγήθηκαν στα θεωρεία της αίθουσας της ολομέλειας και παρακολούθησαν μέρος της διαδικασίας του κοινοβουλευτικού ελέγχου. Σε αυτή τη διαδικασία Βουλευτής της αντιπολίτευσης απηύθηνε επίκαιρη ερώτηση στον αρμόδιο υπουργό σχετικά με ένα θέμα που αφορούσε την περιοχή στην οποία ο ίδιος εκλέγεται και στη συνέχεια ο υπουργός απάντησε στην ερώτηση. Οι μαθητές ενδιαφέρθηκαν ιδιαίτερα και βίωσαν τον τρόπο με τον οποίο λαμβάνονται οι αποφάσεις κατά τη διάρκεια της κοινοβουλευτικής διαδικασίας.

Επιπλέον ξεναγήθηκαν στην αίθουσα «Ελευθέριος Βενιζέλος» όπου φιλοξενείται η έκθεση «Αντικρίζοντας την Ελευθερία: Στη Βουλή των Ελλήνων δύο αιώνες μετά». Είδαν από κοντά σημαντικά έργα τέχνης και εκθέματα από την εποχή της Επανάστασης ενώ ενημερώθηκαν για την ιστορία του κτιρίου της Βουλής. Την ξενάγηση πραγματοποίησε η κα Ελένη Λάσκαρη, μέλος του επιστημονικού προσωπικού του Ιδρύματος της Βουλής, την οποία ευχαριστούμε πολύ.

Συνόδευσαν οι υπεύθυνοι καθηγητές της Δράσης Δημοσιογραφίας: Κατερίνα Τσαχτσαρλή και Δημήτρης Κομηνός.