Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα Ελλάδας και Κύπρου.

Με τρείς προκρίσεις συνεχίστηκε αυτή την εβδομάδα η εξαιρετική πορεία των σχολικών ομάδων της Ευαγγελικής Σχολής. Συγκεκριμένα:

Tην Τρίτη 13-02-2024 η ομάδα καλαθοσφαίρισης των μαθητών επιβλήθηκε παίζοντας για μια ακόμη φορά γρήγορο μπάσκετ, πολύ δυνατή άμυνα και κλέβοντας αρκετές φορές τη μπάλα, βελτιώνοντας τα επιθετικά και αμυντικά ριμπάουντ, βγάζοντας ενέργεια, της αντίστοιχης ομάδας του 4ου Γ.Ε.Λ. Καλλιθέας με σκορ 79-28 (ημίχρονο 41-12). Έπαιξαν όλοι οι μαθητές της 12αδας και απόλαυσαν την άνετη επικράτηση, ενώ στο τελευταίο 8λεπτο μείωσαν ταχύτητα παίζοντας fair play.

Την Τετάρτη 14-02-2024 η ομάδα πετοσφαίρισης των μαθητριών δεν χρειάστηκε να δαπανήσει δυνάμεις, επικρατώντας με 2-0 σετ (25-6, 25-12) της αντίστοιχης ομάδας του 1ου Γ.Ε.Λ. Καλλιθέας. Παίζοντας όλες οι μαθήτριες της ομάδας μας, κάλυψαν το κενό της αρχηγού της ομάδας μας που απουσίασε. Επόμενος αντίπαλος το 2ο Γ.Ε.Λ. Νέας Σμύρνης την Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου στις 10 π.μ.

Την Παρασκευή 16-02-2024 η ομάδα καλαθοσφαίρισης των μαθητών κάνοντας το καλύτερο της παιχνίδι, πιστοποίησε την ταυτότητα, τον χαρακτήρα και το στυλ παιχνιδιού που παίζει, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην δυνατή επιθετικά ομάδα (στα προηγούμενα παιχνίδια) του 6ου Γ.Ε.Λ. Καλλιθέας, να απειλήσει το παιχνίδι. Βγάζοντας πάθος και ενέργεια, με πιεστική άμυνα και με ταχύτητα στην επίθεση, κερδίζοντας αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ, επικράτησε με σκορ 75-51 (ημίχρονο 38 -26). Στον ημιτελικό της Διεύθυνσης Δ Αθήνας την Τετάρτη21 Φεβρουαρίου, αντιμετωπίζει το 5ο Γ.Ε.Λ. Νέας Σμύρνης.

Την Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024 αγωνίζεται στον ημιτελικό, η ομάδας καλαθοσφαίρισης των μαθητριών με αντίπαλο το Γ.Ε.Λ Μοσχάτου.

Την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2024 η ομάδα πετοσφαίρισης των μαθητών αντιμετωπίζει την αντίστοιχη της Λεοντείου.

Καλή επιτυχία την ερχόμενη εβδομάδα σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες των ομάδων της Ευαγγελικής Σχολής.