Το νέο έκθεμα του Μουσείου Ιστορίας Ε.Κ.Π.Α.

Το Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών έχει από σήμερα ένα νέο έκθεμα. Πρόκειται για το έκθεμα που σχεδίασε και υλοποίησε η ομάδα των μαθητών και μαθητριών μας και για το οποίο πέρσι βραβεύτηκε στον διαγωνισμό του Ε.Κ.Π.Α. «Τα εκθέματα του Μουσείου μέσα από τα μάτια των μαθητών».

Κεντρικό θέμα του εκθέματος είναι «η παρασκευή ενός φαρμάκου σε καιρούς πανδημίας και αναφέρεται στην ανακάλυψη της αρτεμισινίνης που βοηθά σημαντικά στην καταπολέμηση της ελονοσίας. Το έκθεμά μας περιλαμβάνει: (α) περιήγηση σε εικονικό μουσείο και βίντεο με τίτλο «η αρτεμισινίνη στην αρχαία Ρώμη», (β) ηλεκτρονικό παιχνίδι, (γ) προθήκη με το τρισδιάστατα εκτυπωμένο το χημικό μόριο της αρτεμισινίνης και τα εκθέματα του μουσείου που αποτέλεσαν την πηγή της έμπνευσης των μαθητών/ιών μας, (δ) μια αφίσα τοίχου καθώς και σχετικά QR codes με επιπλέον πληροφορίες.

Ευχαριστούμε την υπεύθυνη του Μουσείου κ. Τσίτου για την βοήθειά της στην ανάδειξη του εκθέματός μας.

Υπεύθυνοι/ες για τη δράση: Οι καθηγητές/ιες της Σχολής μας Χρυσή Αγγελίδου, Παναγιώτα Ματθέ και Χριστόδουλος Μακεδόνας.

Στον ακόλουθο σύνδεσμο μπορείτε να δείτε και την ανακοίνωση του Μουσείου: http://www.historymuseum.uoa.gr/ekdhloseis-drasthriothtes.html

Ακολουθεί φωτορεπορτάζ!