Υπέροχες – Υπέροχοι! Β Φάση – Πρωταθλήτριες ομάδες Διευθύνσεων Αττικής

ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ

Νικήτρια αναδείχθηκε την Πέμπτη 07-03-2024 η ομάδα πετοσφαίρισης μαθητριών της Σχολής μας στον πρώτο αγώνα της Β φάσης με αντίπαλο την πρωταθλήτρια ομάδα της Διεύθυνσης Α΄ Αθήνας, το 5ο ΓΕ.Λ. Βύρωνα, για το Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα Λυκείων Ελλάδας και Κύπρου. Σε ένα ακόμη συναρπαστικό παιχνίδι η ομάδα μας αναδείχθηκε νικήτρια με σκορ 2-1 σετ (23-25, 25-17, 15-8) και πήρε την πρόκριση για τον επόμενο αγώνα.

Σε ένα δυνατό πρώτο σετ με διακύμανση στο σκορ η ομάδα του 5ου ΓΕ.Λ. Ζωγράφου επικράτησε με σκορ 25-23. Η ανατροπή όμως η οποία έχει συμβεί σε αρκετούς αγώνες, ήρθε στο 2ο σετ όπου για μια ακόμη φορά η ομάδα μας δείχνοντας χαρακτήρα ομάδας, με απίστευτο πάθος, με ενέργεια και πολύ υπομονή ανέτρεψε το σκορ και πήρε το σετ με σκορ 25-17. Στο 3ο σετ (τάι μπρέικ) οι παίκτριες μας έκαναν αυτό που ξέρουν πολύ καλά να κάνουν στα δύσκολα, με ανεβασμένη ψυχολογία και ψυχραιμία επικράτησαν με 15-8. Χωρίς να υστερήσει και πάλι καμιά παίκτρια μας, με βοήθεια από τον πάγκο κέρδισαν πανάξια τον αγώνα και την πρόκριση για το επόμενα αυριανό παιχνίδι 08-03-2024 με αντίπαλο την πρωταθλήτρια της Διεύθυνσης Β Αθήνας, τα Εκπαιδευτήρια Μωραΐτη. Πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια μας και καλή συνέχεια στο final 7 της Αττικής!!

ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ

Νικήτρια αναδείχθηκε την Πέμπτη 07-03-2024 και η ομάδα πετοσφαίρισης μαθητών της Σχολής μας στον πρώτο αγώνα της Β φάσης με αντίπαλο την πρωταθλήτρια ομάδα της Διεύθυνσης Α΄ Αθήνας, το 1ο ΓΕ.Λ. Ζωγράφου με σκορ 18-2 για το Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα Λυκείων Ελλάδας και Κύπρου. Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην αντίπαλη ομάδα να απειλήσει το σκορ. Χρησιμοποιήθηκαν όλοι οι παίκτες μας και απέδειξαν ότι άξια δημιουργήθηκε για πρώτη φορά η σχολική ομάδα χειροσφαίρισης. Το τελικό σκορ δείχνει ότι οι παίκτες μας όχι μόνο τελείωσαν πολλές επιθέσεις αλλά ήταν πολλοί καλοί και αμυντικά αφού δέχθηκαν μόνο 2 τέρματα και κέρδισαν άξια την πρόκριση. Στο παιχνίδι της επόμενης βδομάδας αντιμετωπίζουν την πρωταθλήτρια ομάδα της Διεύθυνσης Β Αθήνας, τα Εκπαιδευτήρια Δούκα. Πολλά συγχαρητήρια στα αγόρια μας και καλή συνέχεια στο final 7 της Αττικής!!