Δράση Ομίλου Χημείας

Ευχαριστούμε θερμά τον καθηγητή Yianni Bourmpakis της Swanson School of Engineering του University of Pittsburgh για την ευκαιρία που έδωσε στους μαθητές και τις μαθήτριες του Ομίλου Χημείας της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης να συμμετάσχουν σε αυτή τη δράση! Στο πλαίσιο της δράσης οι μαθητές/ριες μας παρακολούθησαν βίντεο που παρήγαγαν ομάδες φοιτητών/ριών χημικών μηχανικών και τα αξιολόγησαν με βάση συγκριμένα κριτήρια. Οι μαθητές μας συμμετείχαν με ενθουσιασμό και παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα βίντεο που αφορούσαν τα αντικείμενα της χημικής κινητικής και του σχεδιασμού αντιδραστήρων σε τομείς, όπως η ηλεκτροχημική παραγωγή υδρογόνου και η παραγωγή βιοντίζελ.

Στο πλαίσιο της ίδιας δράσης ήταν χαρά μας να συνεργαστούμε, έστω και έμμεσα, με τον Δρ. Ioannis Kerkines και τους μαθητές/ριές του στο ACS Athens (American Community Schools)! Ελπίζουμε να συνεργαστούμε σύντομα ξανά!

Μπορεί να είναι εικόνα 9 άτομα, άτομα που μελετούν και κείμενο

Μπορεί να είναι εικόνα 8 άτομα, άτομα που μελετούν, τηλεόραση και κείμενο