Διάκριση της Σχολής μας στην τελική φάση του διαγωνισμού EOES 2023

Θερμά συγχαρητήρια στην ομάδα EOES της Σχολής μας, η οποία στην δεύτερη φάση του πανελλήνιου διαγωνισμού, που διεξήχθη το διήμερο 27-28/1, κατέλαβε την 1η θέση πανελληνίως στη Φυσική και την 6η θέση στο σύνολο. Η ομάδα μας αποτελούνταν από τις/τους μαθητές/ριες της Β΄ Λυκείου Δημήτρη Δαλαμάγκα, Δήμητρα Κόκκαλη και Δέσποινα Παρθένιου.

Ο διαγωνισμός EOES (European Olympiad of Experimental Science) διοργανώνεται από την ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε. και είναι ιδιαίτερος, μιας που είναι εργαστηριακός, διεπιστημονικός (βιολογία, φυσική, χημεία) και ομαδοσυνεργατικός. Εν αντιθέσει προς άλλους γραπτούς διαγωνισμούς, κάθε σχολείο συμμετέχει με 3μελή ομάδα μαθητών. Οι μαθητές προκειμένου να επιτύχουν το στόχο τους οφείλουν να συνεργαστούν.

Στην τελική φάση συμμετείχαν 36 σχολικές ομάδες από όλη τη χώρα, οι οποίες προκρίθηκαν από τους αντίστοιχους τοπικούς διαγωνισμούς.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στα 2 πρώτα σχολεία που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στην τελική φάση του διαγωνισμού!

Η ομάδα μας με έναν εκ των μεντόρων κατά την ημέρα της βράβευσης.