Πρωτιά μαθητών μας στον Εθνικό διαγωνισμό CanSat 2019 – 2020

Η ομάδα του σχολείου μας Orion II κατέκτησε την πρώτη θέση στον διαγωνισμό CanSat (Satellite in a Can) 2019 – 2020 με την κατασκευή τους Betelgeuse. Η ανακοίνωση της διάκρισης εδώ.

Την παρουσίαση της δουλειάς τους έκαναν οι μαθητές/μαθήτριες : Αγγελόπουλος Διονύσιος, Βελή Δανάη, Μπαριαμπά Ρικάρντο, Μπαλάτος Δημήτριος, Κριθαρίδης Κωνσταντίνος (πρώην μαθητής μας και τώρα μαθητής στο Pierce College) και ο Καλτσής Γεώργιος μαθητής του 6ου Λυκείου Νέας Σμύρνης. Σε όλα τα παιδιά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!

Ευχαριστίες οφείλονται επίσης στον απόφοιτό μας Τσάκωνα Γιώργο για βοήθεια του σε τεχνικό θέμα την τελευταία στιγμή.

Επειδή ο Διεθνής διαγωνισμός CanSat που διοργανώνει η European Space Agency (ESA) δεν πραγματοποιήθηκε φέτος λόγω της πανδημίας, η ομάδα θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στον Διεθνή διαγωνισμό 2020 – 2021, αν τελικά πραγματοποιηθεί.

Παιδιά ευχόμαστε καλή εκτόξευση!

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων