Συμμετοχή στο 8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο στη Ρώμη

Το Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης συμμετείχε με 20μελή ομάδα στο 8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο που διοργανώθηκε στη Ρώμη από 26 Νοεμβρίου έως 1 Δεκεμβρίου 2023, με θέμα «Αθήνα- Ρώµη: Ένα Μακραίωνο Ταξίδι (509 π.Χ. – Σήµερα). Ιστορία, Πολιτισµός, Κοινωνικοί και Πολιτικοί Θεσµοί, Δηµοκρατία».

Συγκεκριμένα, οι μαθήτριες και οι μαθητές της Α΄ και της Β΄Λυκείου Κουκά Νίκη, Λέκα Σοφία-Δέσποινα, Καρακασίδου-Αθανασίου Μαρία-Ελπίδα, Ντ΄Όρια Ελένη-Ρενάτα, Πατερίτσα Αντωνία, Καλογιάννη Αικατερίνη, Βογιατζή Νεφέλη-Φωτεινή, Βαρδή Ρέα, Λύκου Ζωή, Σκλάβου Παρασκευή, Αρμάου Ερριέτα, Νονότα Σοφία, Βαγουρδής Κωνσταντίνος, Ασπρογέρακας Χριστόφορος, Δαλαμάγκας Δημήτριος, Κόλλιας Αντώνιος, Ιωάννου Νικόλαος, Ψειμάδας Χρήστος, Σκαρτσίλης Αντώνιος και Σαράφογλου Βασίλειος-Εμμανουήλ, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κ. Θώδη Γεωργίου, φιλολόγου, και κ. Αρναούτη Ειρήνης, καθηγήτριας αγγλικής γλώσσας, παρουσίασαν με επιτυχία την εισήγηση με θέμα «Η παρουσία της Αρχαίας Ρώμης στη σύγχρονη ποπ κουλτούρα: Η περίπτωση του Αστερίξ του Γαλάτη».

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab