Ενημερωτικό σεμινάριο βασικής υποστήριξης ζωής και χρήσης απινιδωτή από το Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο

karpa20231024_111113.jpg

karpa20231024_112522.jpg

karpa20231023_110902.jpg

karpa20231024_134310.jpg

καρπα20231024_133027.jpg

karpa20231023_125654.jpg

Στις 23,24 και 25 Οκτωβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε ενημερωτικό σεμινάριο βασικής υποστήριξης ζωής και χρήσης απινιδωτή (A.E.D.) τρίωρης διάρκειας στους μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου του σχολείου μας, από την εξαιρετική ομάδα εκπαιδευτών της Υπεύθυνης Εκπαίδευσης του Ωνάσειου Καρδιοχειρουργικού Κέντρου, Κας Μαρίας Μεϊδάνη. Στο σεμινάριο είχαν την ευκαιρία να επικαιροποιήσουν τις γνώσεις τους οι εκπαιδευτικοί που είχαν λάβει μέρος στο σεμινάριο βασικής υποστήριξης ζωής (B.L.S.) με πιστοποίηση από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Αναζωογόνησης (E.R.C.) καθώς και της χρήσης του Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδιστή (AED), που είχε διενεργηθεί την Πέμπτη 6 Οκτωβρίου 2022 από την ομάδα εκπαιδευτών του Κέντρου.

Ευχαριστούμε θερμά τον Γενικό Διευθυντή του Κέντρου κ. Πάνο Μινογιάννη για την προσφορά, την Υπεύθυνη Εκπαίδευσης κα Μαρία Μεϊδάνη και την ομάδα εκπαιδευτών της, κα Δήμητρα Δούμπου, κα Όλγα Καδδά, κ. Τάσο Καραγιάννη, κ. Γιάννη Τρικοίλη και τον κ. Παναγιώτη Κόσσυβα, που τόσο στο θεωρητικό επίπεδο όσο και στο πρακτικό μέρος της εκπαίδευσης μετέδωσαν με ουσιαστικό τρόπο τις γνώσεις και την εμπειρία στους μαθητές μας.

Στο πλαίσιο της ολοκληρωμένης ενδυνάμωσης και της ευαισθητοποίησης της σχολικής μας κοινότητας (εκπαιδευτικοί – μαθητές) σε γνώσεις Πρώτων Βοηθειών και δεδομένης της τοποθέτησης εξωτερικού απινιδιστή στο σχολείο μας, (https://kidssavelives.gr/aed/protypo-geniko-lykeio-gymnasio-evangelikis-scholis-smyrnis/) η υλοποίηση του σεμιναρίου είναι σημαντική για την εκπαιδευτική μας κοινότητα αλλά και για την ευρύτερη τοπική κοινωνία.

Ευχόμαστε η συνεργασία μας να έχει συνέχεια και την επόμενη σχολική χρονιά, καθώς στόχος μας είναι, η πραγματοποίηση ανάλογου σεμιναρίου κάθε χρόνο στους τελειόφοιτους της Γ Λυκείου, ως ευαισθητοποιημένους αυριανούς πολίτες της κοινωνίας μας.