4η Συνάντηση Κινητικότητας του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA2 «CinemathsParadise»

Η κα Αργύρη Παναγιώτα και η κα Αρναούτη Ειρήνη, ως υπεύθυνες καθηγήτριες του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA2 ?CineMaths Paradise?, συμμετείχαν με τα μέλη της ομάδας των μαθητών/τριών της Β Λυκείου Μητσιώνη Μαριάννα-Φανουρία, Μητροπούλου Αδαμαντία, Μαυριδοπούλου Ευφροσύνη, Κολλά Ζωή, Νταμάκε Αναστασία, Πίπη Χαρίλαο και Μαστρογιαννόπουλο Παύλο από τις 2 έως 8 Απριλίου 2017 στην 4η συνάντηση κινητικότητας του προγράμματος στο Αgerbaek της Δανίας. Οι δραστηριότητες που παρουσίασαν με πολύ μεγάλη επιτυχία είχαν ως κεντρικό θέμα την άντληση θεμάτων από την ιστορία των Μαθηματικών μέσα από τον κινηματογράφο. Οι μαθητές από όλα τα εταιρικά σχολεία εργάστηκαν με πολύ ενθουσιασμό, καλλιεργώντας πολλές γνωστικές και κριτικές δεξιότητες, αλλά και τις γλωσσικές δεξιότητες της αγγλικής γλώσσας. Τέλος, η ανταλλαγή της ευρωπαϊκής κουλτούρας μέσα από την καθημερινή συμβίωση με τους εταίρους αποτελεί μία μοναδική εμπειρία που άφησε τα καλύτερα συναισθήματα για την αξία υλοποίησης τέτοιων ευρωπαϊκών προγραμμάτων.