Ιστορικό ντοκιμαντέρ του σχολείου μας στην ΕΡΤ2

Στην ΕΡΤ2 το Σάββατο 6 Μαρτίου στις 21:00 προβλήθηκε στην εκπομπή «ΚΛΕΙΝΟΝ ΑΣΤΥ – Ιστορίες της πόλης» το επεισόδιο «Ομάδες Προφορικής Ιστορίας».

Στο συγκεκριμένο επεισόδιο που ανεδείκνυε την πολύτιμη συνεισφορά των προσωπικών μαρτυριών στη διατήρηση της ιστορικής μνήμης, έγινε αναφορά στη συμμετοχή του Προτύπου ΓΕΛ της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης με τη δημιουργία ιστορικού ντοκιμαντέρ μικρού μήκους.

Ειδικότερα, μέσα από τη συμμετοχή της μαθήτριας της Γ΄ τάξης Βίκυς Ζιώγα, παρουσιάστηκε η δράση του σχολείου μας, η οποία υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2019-2020 στο θέμα της τοπικής προφορικής ιστορίας, με αφορμή τον διαγωνισμό της Εστίας Νέας Σμύρνης με τίτλο “Μικρά Ασία, Χαίρε!”

Το ντοκιμαντέρ υλοποιήθηκε υπό την επίβλεψη των καθηγητών του σχολείου κ. Θώδη Γεώργιου, Φιλολόγου, και της κ. Αρναούτη Ειρήνης, καθηγήτριας Αγγλικών, και απέσπασε το 1ο βραβείο στον παραπάνω διαγωνισμό.

Ο σύνδεσμος της εκπομπής: https://www.ertflix.gr/ellinika-docs/kleinon-asty-omades-proforikis-istorias/