Επίσκεψη στην εφημερίδα “Η Καθημερινή”

Την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου οι μαθητές των Ομίλων Δημοσιογραφίας και Κινηματογράφου είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τις εγκαταστάσεις της εφημερίδας Καθημερινή. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα γραφεία της εφημερίδας και συμμετείχαν σε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον δημοσιογράφο κ. Γιώργο Λιάλιο. Ο κ. Λιάλιος εξήγησε στους μαθητές πώς λειτουργεί μια εφημερίδα ενώ απάντησε σε ερωτήσεις που αφορούσαν μεταξύ άλλων τους κανόνες δεοντολογίας που πρέπει να τηρεί ένας δημοσιογράφος, την μεθοδολογία που θα πρέπει να ακολουθείται για μια ολοκληρωμένη και αντικειμενική έρευνα καθώς και τις προοπτικές της έντυπης δημοσιογραφίας σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον εξαιτίας της επιρροής που ασκούν τα τελευταία χρόνια το διαδίκτυο και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Οι μαθητές έφυγαν ικανοποιημένοι αποκομίζοντας σημαντικές γνώσεις για την αξία του Τύπου ως θεμελιώδες μέσο πληροφόρησης και ως στυλοβάτη της δημοκρατίας. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Λιάλιο αλλά και όλους τους ανθρώπους της εφημερίδας που βοήθησαν ώστε να υλοποιηθεί αυτή η επίσκεψη.