Εικονική ξενάγηση για το σχολείο μας στο European Molecular Biology Center της Χαϊδελβέργης

Σήμερα είχαμε την ευκαιρία με συναδέλφους, μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου μας να περιηγηθούμε στο European Molecular Biology Laboratory – EMBL της Χαιδελβέργης μέσω ενός virtual tour που οργάνωσε το EMBL ELLS! Η εικονική επίσκεψη περιλάμβανε την ιστορία του EMBL, 2 ομιλίες σχετικά με τη ζωή στο EMBL μιας ερευνήτριας και μιας τεχνικού καθώς και μια ομιλία σχετική με τα οργανίδια (mini organs) και πώς χρησιμοποιούνται προκειμένου να μάθουμε περισσότερα για τη βιολογία που διέπει τα καρκινικά κύτταρα. Συνολικά η επίσκεψη υπήρξε εξαιρετικά ενδιαφέρουσα αλλά αποτέλεσε και ένα παράθυρο στον κόσμο το δύσκολο καιρό της καραντίνας! Θέλω να ευχαριστήσω τους οργανωτές για τη φιλοξενία και την ομάδα των μαθητών μας στην Ευαγγελική για την ενεργό τους συμμετοχή.

Δρ, Μακεδόνας Χριστόδουλος, Καθηγητής Χημείας