Διαθεματική Δράση με τίτλο “Δημιουργία Επιτραπέζιων Παιχνιδιών σε Θεματική Βιοχημείας στην Αγγλική Γλώσσα”

Κατά το Β? τετράμηνο του σχολικού έτους 2017-2018, υλοποιήθηκε στο Πρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης διαθεματική δράση, στο πλαίσιο των μαθημάτων «Βιολογία» και «Αγγλικά» της Β? Λυκείου, για τη δημιουργία επιτραπέζιων παιχνιδιών σε θεματική Βιοχημείας στην αγγλική γλώσσα. Η εν λόγω δράση αποτέλεσε εφαρμογή των αρχών της παιγνιώδους μάθησης στην οποία επιμορφώθηκε η κα Αρναούτη Ειρήνη, καθηγήτρια Αγγλικών, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA1 κατά το τρέχον σχολικό έτος. Υπεύθυνες καθηγήτριες ήταν οι κ.κ. Αγγελίδου Χρυσή (ΠΕ04.02 Χημικός) και Αρναούτη Ειρήνη (ΠΕ06 Αγγλικής). Ακολουθούν οι ομαδικές δημιουργίες των μαθητών/τριών:

Β1 Σταυρόλεξα:

Carbohydrates & Lipids - empty
Carbohydrates & Lipids - key
Cellular Organelles - empty
Cellular Organelles - key
Mitosis-Meiosis - empty
Mitosis - Meiosis - key
Molecular Genetics - empty
Molecular Genetics - key
Nucleotides - empty
Nucleotides - key
Proteins - empty
Proteins - key

Β2 Επιτραπέζιο παιχνίδι γνώσεων:

Biology Knowledge Game cards
Board game rules