Οι μαθητές και οι μαθήτριες που κατέκτησαν μετάλλια στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα 2016

Στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα 2016, η οποία διοργανώθηκε από την Παγκόσμια Ομοσπονδία Σχολικού Αθλητισμού (ISF) και διεξήχθη  στην πόλη Τραπεζούντα, της Τουρκίας, από 11 Ιουλίου έως 18 Ιουλίου  συμμετείχαν 30 χώρες με δύο χιλιάδες αθλητές/τριες-μαθητές/τριες .

Η Ελλάδα συμμετείχε στα αθλήματα του Κλασικού Αθλητισμού, της Ενόργανης γυμναστικής, της Ρυθμικής Γυμναστικής και της Κολύμβησης.

Συνολικά η Ελληνική αποστολή  κατέκτησε τριάντα επτά (37) μετάλλια.  Δεκατρία (13)   χρυσά,  Δεκαεπτά  ( 17)  αργυρά και   επτά ( 7)  χάλκινα καθώς και πολλές τιμητικές θέσεις στην πρώτη οκτάδα  των τελικών.

Ο μαθητής της Γ΄Λυκείου της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης ΜΕΡΕΤΣΟΛΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ κατέκτησε την 3η θέση (χάλκινο μετάλλιο ) στα 200 μ. πρόσθιο.

Συγχαίρουμε το μαθητή μας, όπως και όλη την Ελληνική αποστολή (συνοδούς και  μαθητές/τριες) που συνετέλεσαν στην κατάκτηση της μεγάλης αυτής επιτυχίας.

Αναλυτικά το δελτίο τύπου