Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Μαρί Sklodowska Κιουρί»

Στο πλαίσιο της δράσης του Προτύπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης «Πάμε Θέατρο!», το Σάββατο 8 Απριλίου Μαρτίου 2023, παρακολουθήσαμε στο Σύγχρονο Θέατρο την εξαιρετική θεατρική παράσταση «Μαρί Sklodowska Κιουρί». Η παράσταση, χρησιμοποιώντας εποπτικά μέσα αλλά και τις εξαιρετικές ερμηνείες των ηθοποιών, ξεδίπλωσε σε μιάμιση ώρα τη ζωή και το έργο της Μαρί Κιουρί, μιας επιστήμονος που με το ήθος και το έργο της άλλαξε τον τρόπο που ζούμε σήμερα. Σε συνεργασία με τον σύζυγό της, Πιερ Κιουρί, ανακάλυψε το ράδιο και μελέτησε τα φαινόμενα της ραδιενέργειας. Ανακάλυψε επίσης το πολώνιο και υπήρξε η πρώτη γυναίκα που έγινε καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο της Σορβόννης, ενώ τιμήθηκε δυο φορές με το Βραβείο Νόμπελ στη Φυσική (1903) και τη Χημεία (1911). Υπήρξε η πιο φημισμένη γυναίκα επιστήμων της εποχής της.

Η δράση ρίχνει την αυλαία παρακολούθησης παραστάσεων για φέτος με τον καλύτερο τρόπο. Η συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών ήταν μεγαλύτερη από κάθε άλλη φορά.

Ελπίζουμε σε νέα θεατρικά ταξίδια από την καινούργια διδακτική χρονιά!!!

Εικόνα που περιέχει κτίριο, εξωτερικός χώρος/ύπαιθρος, ουρανός, δρόμος

Περιγραφή που δημιουργήθηκε αυτόματα