Ολοκλήρωση του κύκλου των διαδικτυακών εκδηλώσεων «Επαγγελματική Σταδιοδρομία μέσω της Έρευνας & της Καινοτομίας»

Με την 4η διαδικτυακή συνάντηση (18/02/2023) με θέμα «Επαγγελματική Σταδιοδρομία μέσω της Έρευνας & της Καινοτομίας» και την 5η διαδικτυακή συνάντηση (04/03/2023) με θέμα «Επαγγέλματα της Κυκλικής Οικονομίας» ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο κύκλος των διαδικτυακών εκδηλώσεων για το σχολικό έτος 2022-23, στο πλαίσιο των δράσεων για τη «Σύνδεση Εκπαίδευσης & Εργασίας», που υλοποιείται από το Πρότυπο ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, από το 2019, σε συνεργασία με τον το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Λυκείου Ευαγγελικής Σχολής, το Σύνδεσμο Αποφοίτων Ευαγγελικής Σχολής, το Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και υπό την αιγίδα του Δήμου Νέας Σμύρνης. Ευχαριστούμε θερμά τους αξιότιμους εισηγητές για την εθελοντική τους συμμετοχή:

?EIC: Από την Έρευνα στη Καινοτομία και τελικά στην Οικονομία της Γνώσης?

Δρ. Ιορδάνης Αρζιμάνογλου, Διευθυντής Προγράμματος για την Υγεία και τη Βιοτεχνολογία στο Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Καινοτομίας (EIC).

?Η αναζήτηση του ιδανικού προβλήματος?

Δρ. Αντώνης Ζωγράφος, Μηχανολόγος Μηχανικός, Διευθύνων Σύμβουλος και Ιδρυτής Akorn Technology.

?Ακολούθησε τα όνειρά σου?

Δρ. Κωνσταντίνος Ματθιόπουλος, Καθηγητής Μοριακής Βιολογίας, Τμήμα Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

?PERpectives: Ερευνητικό έργο βραβευμένο με Χρυσό Μετάλλιο στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Συνθετικής Βιολογίας, iGEM2022?

Μαριάννα Μητσιώνη, Τελειόφοιτη Φοιτήτρια του Τμήματος Χημικών Μηχανικών του ΕΜΠ.

?Επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής και της αλλαγής της ζήτησης στους υδάτινους πόρους?

Άρης Γεωργακάκος, Professor of Water Resources, Georgia Institute of Technology,

Director, Georgia Water Resources Institute, Atlanta, Georgia, USA.

?Ολοκληρωμένη διαχείριση αποβλήτων και Κυκλική Οικονομία:

Αναπτυξιακές και Επαγγελματικές προοπτικές?

Ανδρέας Λουκάτος, χημικός DEA περιβαλλοντολόγος, Αντιπρόεδρος ΔΣ Συνδέσμου Βιομηχανίων & Επιχειρήσεων Ανακύκλωσης & Ενεργειακής Αξιοποίησης Αποβλήτων (ΣΕΠΑΝ).

?Οι προκλήσεις της Κυκλικής Οικονομίας?

Δρ. Φίλιππος Κυρκίτσος, Πρόεδρος της Οικολογικής Εταιρείας Ανακύκλωσης.

?Τα 1000 – επαγγελματικά – πρόσωπα της κυκλικής οικονομίας?

Γιώργος Καζαντζόπουλος, Σύμβουλος Βιώσιμης Ανάπτυξης.

Κάθε μία από τις θεματικές είχε σαν στόχο την κάλυψη πολλών και διαφορετικών πτυχών μελλοντικής επαγγελματικής σταδιοδρομίας με δεδομένο ότι η σύγχρονη κοινωνία χρειάζεται νέους με δεξιότητες απασχολησιμότητας.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την ενεργή συμμετοχή και υποστήριξη όλους/ες μαθητές/τριες, γονείς, και τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς.