Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Μπιλ & Λου» στο πλαίσιο της Δράσης «Πάμε Θέατρο!»

Η μαθήτρια της Α? Λυκείου Σωτηρία Τσιρογιάννη γράφει για την παράσταση:

Στις 14 Φεβρουαρίου 2023, παρεμπιπτόντως την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου, παρακολουθήσαμε την παράσταση «Μπιλ & Λου» στο ζεστό και φιλόξενο «Θέατρο του Νέου Κόσμου».

Μια παράσταση που διηγείται τη δι? αλληλογραφίας επικοινωνία δύο ξένων, της μικρής Λου και του μοναχικού Μπιλ. Ανάμεσά τους αναπτύσσεται μια πολύ δυνατή φιλία, η οποία βοηθάει και τους δυο να δουν τη ζωή με μία άλλη μάτια? Άλλοτε με έναν πιο ωμό και καυστικό τρόπο κι άλλοτε με έναν πιο τρυφερό και ευαίσθητο τρόπο, θίγονται θέματα που απασχολούν τη σημερινή μας κοινωνία, όπως η κατάθλιψη, η ανασφάλεια, η σχολική βία και η απομόνωση, αλλά και ο έρωτας, η συμπαράσταση, η φιλία και ο σεβασμός.

Εικόνα που περιέχει κείμενο, εσωτερικό

Περιγραφή που δημιουργήθηκε αυτόματα