5ο Ενημερωτικό Δελτίο Δράσεων Ομίλου «Σύνδεση Εκπαίδευσης & Εργασίας»

Τη Δευτέρα στις 30 Ιανουαρίου 2023 ομάδα μαθητών/τριών του Ομίλου επισκέφτηκαν την Εταιρεία Ροϊκός .

Ήταν μία μοναδική ευκαρία να συνομιλήσουν με διαφορετικές ειδικότητες επαγγελματιών (Περιβαλλοντολόγους, Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Χημικούς Μηχανικούς, Πολιτικούς Μηχανικούς ? Πολεοδόμους, Τοπογράφους), αλλά και να γνωρίσουν και να ενημερωθούν για τις πραγματικές συνθήκες εργασίας ενός χώρου εργασίας, τις δεξιότητες και τις γνώσεις που απαιτούνται για τις μελλοντικές επαγγελματικές προοπτικές σταδιοδρομίας τους.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ την Κα Αλεξάνδρα Παπαδήμα-Καλέργη (Χημικός Μηχανικός ΕΜΠ, MSc Επιστήμης και Τεχνολογίας Υδατικών Πόρων, Διευθύντρια τμήματος Περιβάλλοντος και Χωροταξίας της εταιρείας ΡΟΪΚΟΣ Σύμβουλοι Μηχανικοί Α.Ε., Υπεύθυνη Διεθνούς Ανάπτυξης) και την κα Ζοζεφίνα Τερέζα Βιτάλη (Υπεύθυνη Έργων στο Τμήμα Διεθνούς Ανάπτυξης της εταιρείας Ροϊκός, Πολιτικό μηχανικό, με μεταπτυχιακό στα Υδραυλικά και τη Μηχανική Περιβάλλοντος), αλλά και όλους τους συνεργάτες τους για την φιλοξενία των μαθητών/τριών και τον χρόνο που αφιερώσατε για τους μεταφέρετε γνώσεις και πραγματικές εμπειρίες.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια του Ομίλου

Αργύρη Παναγιώτα, Μαθηματικός (M.Sc, M.Ed)

Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

Υποψήφια Διδάκτωρ Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών