2ο Ενημερωτικό Δελτίο Δράσεων Ομίλου «Σύνδεση Εκπαίδευσης & Εργασίας»

Εκπαιδευτικές Επισκέψεις για την βιωματική προσέγγιση των επαγγελματικών πεδίων εργασίας.

• Σχολή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Ε.Μ.Π.

Ομάδα μαθητριών ενημερώθηκε για την φιλοσοφία, το πρόγραμμα σπουδών και τις επαγγελματικές προοπτικές της Σχολής από το Καθηγητή του τομέα του Τομέα του Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού, κ. Γυφτόπουλου Σταύρο (Απόφοιτο της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης). Επίσης με την υποστήριξη της φοιτήτριας & αποφοίτου κα Δρακουλάκου Γεωργίας, επισκέφτηκαν τα εργαστήρια του Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού και συζήτησαν για μελλοντικά σχέδια αρχιτεκτονικών κατασκευών.

• Δικαστήριο Ευελπίδων

Ευχαριστούμε θερμά την Πρόεδρο Πρωτοδικών κα Ρεβέκκα Λιμπεράτου-Φωτοπούλου για την φιλοξενία των μαθητών/τριών, οι οποίοι είχαν την μοναδική ευκαιρία της βιωματικής εμπλοκής με το επάγγελμα του δικαστικού λειτουργού, να παρακολουθήσουν την ακροαματική διαδικασία μίας δίκης και να συνομιλήσουν με τον Πρόεδρο του Τριμελούς Συμβουλίου Δίοικησης κ. Χριστόφορο Λινό, Πρόεδρο Πρωτοδικών.

Εργαστήριο Φυσιολογίας, της Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

Ο μαθητής Ζευγαρίδης Αθανάσιος (Β1), Θεοφάνους-Δράκου Δήμητρα (Γ1) και Καταρντζή Αθηνά (Α2) επισκέπτονται το εργαστήριο Φυσιολογίας, της Ιατρικής Σχολή Πανεπιστημίου Αθηνών για την βιωματική προσέγγιση των ερευνητικών διαδικασιών.

Η έρευνά του εργαστηρίου επικεντρώνεται στην ενεργοποίηση του συστήματος ιντερφερόνης τύπου Ι και ΙΙ σε οργανοειδικά και συστηματικά αυτοάνοσα νοσήματα, καθώς και τις μοριακές οδούς που οδηγούν στην λεμφωμαγενέση, την υποκλινική αθηροσκλήρυνση και την ψυχοπαθολογία που σχετίζεται με το σύνδρομο Sjogren, το συστηματικό ερυθηματώδη λύκο και τη ρευματοειδή αρθρίτιδα.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• Εξοικείωση με βασικό εργαστηριακό εξοπλισμό και αναλώσιμα
  • Απομόνωση DNA (και RNA) από ολικό αίμα με σκοπό τον έλεγχο για μεταλλάξεις
  • Απομόνωση RNA) από ολικό αίμα με σκοπό τον έλεγχο έκφρασης γονιδίων
  • Έλεγχος θρομβοφιλίας που εφαρμόζεται στο εργαστήριο

Θερμές ευχαριστίες για την οργάνωση του εκπαιδευτικού προγράμματος και την υποστήριξη των μαθητών/τριών στην

• Δρ. Κλειώ Π. Μαυραγάνη, Ρευματολόγος και Καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ

Και στους/στις

• Χαράλαμπος Σκαρλής
  • Σύλβια Ραφτοπούλου
  • Αναστασία Χρονοπούλου
  • Παναγιώτης Λεμπέσης