Συμμετοχή στον Αγώνα Ιστορικής Μνήμης “Τρέχοντας στην Ιστορία” (6ο Historic Run Nea Smyrni)

Την Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2022 μαθητές ?τριες του σχολείου μας, συμμετείχαν στον Ιστορικό Αγώνα Μνήμης, ο οποίος διεξήχθη στη Νέα Σμύρνη, με συνοδούς εκπαιδευτικούς τους Κ.Φ.Α. κ. Σμαράγδα Μπελτέ και κ. Γιώργο Σάρλα.

Οι Αγώνες Ιστορικής Μνήμης της Νέας Σμύρνης είναι ένα αθλητικό δρομικό γεγονός υψηλών προδιαγραφών, που στόχο έχει την ανάδειξη της Ιστορικής Μνήμης για τις Χαμένες Πατρίδες. Η Διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων των Ιωνικών Εορτών και περιλαμβάνει τα αγωνίσματα των 10 , 5, και 2,5 χλμ. και άλλες δράσεις. Δράσεις  που αφορούν την επέτειο για τα 100 χρόνια από την Καταστροφή της Σμύρνης, αναδεικνύοντας το βαθύτερο μήνυμά του και την βαθιά ιστορική σύνδεση των δύο πόλεων-Σμύρνης και Νέας Σμύρνης. Η Ευαγγελική Σχολή, ο Πανιώνιος και η Αγία Φωτεινή είναι τα σύμβολα της μητέρας πόλης που μετουσιώθηκαν στην πόλη μας και την κατέστησαν συνέχεια και εξέλιξη της Σμύρνης. Επιπλέον, η ανάδειξη των τριών συμβόλων  συνδυάστηκε φέτος με μια τεράστια καινοτομία με συμβολικό χαρακτήρα: τρία παιδιά, εκπρόσωποι των τριών πυλώνων της πόλης μας, ένα από την Ευαγγελική Σχολή, ένα από τον Πανιώνιο και ένα από την Αγία Φωτεινή έτρεξαν το καθένα με εκκίνηση τα τρία αντίστοιχα σημεία, για να συναντηθούν στο σημείο εκκίνησης και να μεταφέρουν το μήνυμα του Αγώνα Ιστορικής Μνήμης Νέας Σμύρνης και να τιμήσουν τις αλησμόνητες πατρίδες.