Η Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης Πάει Θέατρο

Η Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης, στη φετινή δεύτερη χρονιά αυτής της δράσης, προσφέρει σε μαθητές, γονείς και αποφοίτους της την ευκαιρία επιλογής ποιοτικών θεατρικών παραστάσεων, πάντα με μειωμένο εισιτήριο. Λίγο πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, η Σχολή έχει τη χαρά να προσκαλέσει το θεατρόφιλο κοινό σε έναν ιστορικό χώρο, στην Κεντρική Σκηνή του Εθνικού Θεάτρου (Αγίου Κωνσταντίνου 22), έργο του αρχιτέκτονα Ερνέστου Τσίλλερ, για να παρακολουθήσει την παράσταση Πέερ Γκυντ, του Ερρίκου Ίψεν σε σκηνοθεσία Δημήτρη Λιγνάδη.

Το εξωλογικό και πολυεπίπεδο παραμύθι του Πέερ Γκυντ, ο οποίος ήταν πραγματικό πρόσωπο, βασισμένο σε νορβηγικά παραμύθια, λόγω της έκτασης και του περιεχομένου του έργου του αποτελεί πάντα ένα στοίχημα για τη σκηνική του αναπαράσταση. Λέγεται πως, όταν ο Ίψεν ρωτήθηκε πώς θα σκηνοθετούσε το έργο, απάντησε: «Εγώ θα το ανέβαζα στο ραδιόφωνο». Το έργο ανεβαίνει σε ελληνική σκηνή ύστερα από πολλά χρόνια, σε νέα μετάφραση Γιώργου Δεπάστα, με τον Δημήτρη Λιγνάδη, να μοιράζεται τον ομώνυμο πρωταγωνιστικό ρόλο με τρεις νέους ηθοποιούς του Εθνικού Θεάτρου και με ένα θίασο εξαιρετικών ηθοποιών σε μια παράσταση που ακροβατεί ανάμεσα στην πραγματικότητα και τη φαντασία.

Η Σχολή εξασφάλισε 50 εισιτήρια, στην προνομιακή τιμή των 10 ευρώ το καθένα, για την Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου 2017, στις 20.00. Για καλύτερη ορατότητα στη σκηνή, προτιμήθηκε οι θέσεις αυτές να ζητηθούν στον κεντρικό εξώστη του θεάτρου.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή, μέχρι και την Πέμπτη, 07 Δεκεμβρίου 2017, στην ηλεκτρονική διεύθυνση evangeliki.school@gmail.com. Στη δήλωση παρακαλούνται να αναγράφουν το ονοματεπώνυμο, το κινητό τηλέφωνο του προσώπου επικοινωνίας, και τον αριθμό εισιτηρίων που επιθυμούν να κρατήσουν. Μέχρι την ίδια ημερομηνία, παρακαλούνται να παραδίδουν τα χρήματα. Οι μαθητές  του Γυμνασίου και Λυκείου παρακαλούνται να παραδίδουν τα χρήματα στην κυρία Καλυψώ Λάζου, στο Λύκειο της Σχολής. Εναλλακτικά οι μαθητές του Γυμνασίου μπορούν να παραδίδουν τα χρήματα στον Υποδιευθυντή του Γυμνασίου, κύριο Μιχάλη Μιχαλιό και του Λυκείου στον Υποδιευθυντή του Λυκείου, κύριο Σωτήρη Χασάπη. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.