Διευθυντής Φωτογραφίας Κινηματογράφου σε Όμιλο του σχολείου μας

Στον Όμιλο Κινηματογραφικής Παιδείας του σχολείου μας καλεσμένος ήταν ο Διευθυντής Φωτογραφίας Κινηματογράφου κ. Παναγιώτης Κλειδαράς, ο οποίος μίλησε στους μαθητές του ομίλου μας για την τέχνη της φωτογραφίας, για την αγάπη που πρέπει να έχει κάποιος που ασχολείται με τον κόσμο του κινηματογράφου και για τις ποιητικές διαστάσεις που μπορεί να πάρει αυτή η ενασχόληση.

Ο κ. Κλειδαράς μας προέβαλε δείγματα της δουλειάς του σε εικόνα και σε βίντεο ερμηνεύοντας και αναλύοντας κάθε πλάνο από τεχνικής και λειτουργικής άποψης.

Μοιράστηκε μαζί μας την πολύχρονη εμπειρία του και μας γνώρισε τις ?εθόδους και τις τεχνικές ?ε τις οποίες παράγεται το κινηματογραφικό προϊόν δίνοντας έμφαση στην ανάπτυξη κριτικής στάσης απέναντι στην κινούμενη εικόνα. Αυτό που εντυπωσίασε τους μαθητές μας ήταν η κοινωνική και ανθρωπιστική του προσέγγιση των θεμάτων διαμέσου των κινηματογραφικών ταινιών αλλά και της προσωπικότητας-φιλοσοφίας που πρέπει να διέπει τον κάθε κινηματογραφιστή.