6η διαδικτυακή συνάντηση: «Επαγγέλματα Υγείας»

Στο πλαίσιο των διαδικτυακών εκδηλώσεων για την σύνδεση της εκπαίδευσης και των χώρων εργασίας, που οργανώνονται από το Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου & Λυκείου Ευαγγελικής Σχολής, τον Σύνδεσμο Αποφοίτων Ευαγγελικής Σχολής και το Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ),

το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 (17.30 – 19.00),

θα πραγματοποιηθεί η 6η διαδικτυακή συνάντηση, για το σχολικό έτος 2023-2024, με θέμα:

« Επαγγέλματα Υγείας ».

Το επάγγελμα του γιατρού είναι διαχρονικό, αλλά ο συνεχώς αυξανόμενος όγκος νέων επιστημονικών πληροφοριών για πολύπλοκα και αλληλοεπηρεαζόμενα προβλήματα Υγείας καθιστούν από τη μία την ιατρική κοινότητα σε εγρήγορση, ενώ ταυτόχρονα προκύπτουν νέα γνωστικά πεδία σε όλες τις ειδικότητες. Η πρόοδος και η εξέλιξη της Ιατρικής είναι δεδομένη, αλλά σταθερή ηθική αξία είναι και το υψηλό αίσθημα υπευθυνότητας & η διαρκής προσπάθεια των γιατρών, που με αγάπη και εκτίμηση για τον συνάνθρωπο, ανταποκρίνονται καθημερινά στον πολύπλευρο και σημαντικό ρόλο τους, για την διαγνωστική αξιολόγηση και θεραπεία πολλών και διαφόρων ασθενειών.

Εισηγητές:

Γεώργιος Βέλμαχος, MD, PhD, MSEd

John F. Burke Professor of Surgery Harvard Medical School.

Chief, Division of Trauma, Emergency Surgery and Surgical Critical Care,

Μassachusetts General Hospital.

Κων/νος Ν. Συρίγος,

Καθηγητής Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ

Ευστάθιος Διάκος, Μαιευτήρας – Γυναικολόγος, Ιδρυτής & Διευθυντής της κλινικής εξωσωματικής γονιμοποίησης In-OVO Fertility Clinic.

Πόλυ Μάντακα

Χειρουργός Οδοντίατρος-Προσθετολόγος. Πτυχιούχος Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Master of Science in Prosthetic Dentistry, University of Bristol, U.K.

Κάθε συμμετέχων/ουσα θα διαθέτει ατομικό και μοναδικό σύνδεσμο σύνδεσης, τον οποίο θα λάβει με ηλεκτρονική αλληλογραφία, αμέσως μετά τη συμπλήρωση των στοιχείων (ονοματεπώνυμο, email, ιδιότητα) στον σύνδεσμο: https://bit.ly/3VwF2w3

Χωρίς την προεγγραφή σας δεν θα είναι δυνατή η συμμετοχή στη διαδικτυακή εκδήλωση