Συμμετοχή της Σχολής μας στους 12ους πανελλήνιους αγώνες κατασκευών και πειραμάτων φυσικών επιστημών

Το διήμερο 5-6/11/2023 πραγματοποιήθηκαν στο πολιτιστικό κέντρο «Γιάννης Ρίτσος» του Δήμου Αιγάλεω, οι: 12οι πανελλήνιοι αγώνες κατασκευών και πειραμάτων φυσικών επιστημών, με θέμα: «Η βιωσιμότητα στην εκπαίδευση STEM». Η εκδήλωση οργανώθηκε από την ελληνική συντονιστική επιτροπή του ευρωπαϊκού προγράμματος «Οι Φυσικές Επιστήμες στο Προσκήνιο – Ευρώπη» (Science on Stage – Europe), σε συνεργασία με το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Αιγάλεω και χορηγό τον Δήμο Αιγάλεω. Την εκδήλωση επισκέφτηκαν με οργανωμένες επισκέψεις 500 μαθητές από 12 σχολεία, αλλά και μεμονωμένοι εκπαιδευτικοί και ευρύ κοινό.

Τη Σχολή μας εκπροσώπησαν οι Χ. Μακεδόνας, Μ.-Φ. Μητσιώνη και Μ. Στούρας με την εργασία τους «Κατασκευή φασματοφωτομέτρου και δημιουργία λογισμικού με τα οποία είναι δυνατή η λήψη φασμάτων ορατού σε πραγματικό χρόνο στη σχολική τάξη».

Περισσότερα για την εκδήλωση καθώς και το σχετικό δελτίο τύπου με τις νικήτριες ομάδες μπορείτε να βρείτε εδώ: https://etsito.mysch.gr/?q=node/99