Συμμετοχή του σχολείου μας στο Euroscola 2020

Με συμμετοχή αποστολών από 21 χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης , δηλαδή συνολικά 486 μαθητών και των συνοδών καθηγητών πραγματοποιήθηκε η πρώτη ημερίδα Euroscola του 2020, στο Στρασβούργο. Η ημερίδα αυτή που ήταν και η τελευταία με τη συμμετοχή μαθητών από το Ηνωμένο Βασίλειο έλαβε χώρα στις 17 Ιανουαρίου 2020 στο κτίριο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Μαθητές σε ρόλο ευρωβουλευτών συζήτησαν χωρισμένοι σε επιτροπές έξι επίκαιρα θέματα που αφορούσαν το περιβάλλον και τις ανανεώσιμες μορφές ενέργειας, την ασφάλεια και τα ανθρώπινα δικαιώματα, το μέλλον της Ευρώπης, τα προβλήματα των νέων με το αλκοόλ και τα ναρκωτικά, τη μετανάστευση και την απασχόληση των νέων. Κατέθεσαν στην ολομέλεια ψηφίσματα με προτάσεις, τα οποία έθεσαν στην κρίση του συνόλου των συναδέλφων τους. Οχτώ από τα 24 μέλη της ελληνικής αντιπροσωπείας ήταν μαθητές του Πρότυπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης (Μιχαήλ Πέππας, Δημήτρης Τσομώκος, Ειρήνη Παπαδοπούλου, Δέσποινα Δίπλα, Άννα Δριμή, Χάρης Βεργαδής, Δανάη Μπίφσα και Πελίνα Σταματάκη, Η τελευταία συμπαρουσίασε την ελληνική αντιπροσωπεία στην ολομέλεια και εκλέχτηκε Προεδρεύουσα της Επιτροπής που μελέτησε την απασχόληση των νέων. Η μαθήτρια Δανάη Μπίφσα κάλυψε δημοσιογραφικά την ημερίδα. Αρχηγός της ελληνικής αποστολής ήταν η φιλόλογος του σχολείου μας Καλυψώ Λάζου.