Κοινή Ευρωπαϊκή Δράση με το 2ο Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών

Την  Πέμπτη 21-02-2019, ομάδα μαθητών του 2ου Πειραματικού ΓΕΛ Αθηνών, οι οποίοι συμμετέχουν στο πρόγραμμα ERASMUS+ – ΚΑ2, με τίτλο «Refugees Welcome-When Numbers become Faces» (κωδικός αριθμός 2017-1-DE03-KA219-035539_3), συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς κ. Ελένη Γεωργίου (ΠΕ02) και κ. Δημήτριο Μαυρέα (ΠΕ02), πραγματοποίησαν κοινή δράση με τους μαθητές του τμήματος Α1 του σχολείου μας και την εκπαιδευτικό κ. Ειρήνη Αρναούτη (ΠΕ06), στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών. Η δράση είχε στόχο τη διάδοση της γνώσης που αποκτήθηκε κατά τη διάρκεια του προγράμματος ERASMUS+ και είναι σύμφωνη με το προβλεπόμενο από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών (ΑΠΣ) για το μάθημα της Αγγλικής Γλώσσας, αφού συνδέθηκε με το κεφάλαιο του σχολικού εγχειριδίου ?Refugees? Dreamland?.