Οι μαθητές Αθανασοπούλου Βέρα, Καραούσου Μαρίνα, Κολιό Ελένη, Κυριακίδης Κυριάκος, Κώτης Γιώργος, Μαγνήσαλης Άγγελος, Μαυρομιχάλης Σταύρος, Περάκη Ειρήνη και Τσεκούρας Γιώργος από το τμήμα επιλογής της Α΄Λυκείου Ευρωπαϊκός και Ελληνικός Πολιτισμός έλαβαν την 4η θέση με έπαινο στον 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό και Φοιτητικό Διαγωνισμό Ιστορικού Ντοκιμαντέρ. Το ντοκιμαντέρ με τίτλο « Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΜΠΑΚΑΛΗ?και μία παγκόσμια συνταγή» είχε ως θέμα το φαινόμενο του θατσερισμού και ήταν μία κριτική προσέγγιση σε μία σημαντική προσωπικότητα της νεότερης Ευρωπαϊκής Ιστορίας, την πρωθυπουργό της Μεγάλης Βρετανίας Μάργκαρετ Θάτσερ. Στόχος της συγκεκριμένης δημιουργίας ήταν ο συνδυασμός της ιστορικής έρευνας με την κινηματογραφική τέχνη. Θερμές ευχαριστίες στο ΕΛΙΑΜΕΠ και τον καθηγητή κ. Θάνο Βερέμη, για τη συνέντευξη που μας παραχώρησε, στο Ίδρυμα Ευγενίδου για την τεχνική υποστήριξη και στο Διευθυντή του Σχολείου μας κ. Βογιάννη για την ηθική συμπαράσταση.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια

Λασκαρίδου Αντιγόνη