Πρώτες και μπράβο τους!

telikosvolley20240219_100445.jpg

telikosvolley20240228_120642.jpg

telikosvolley20240228_120553.jpg

Νικήτρια αναδείχθηκε την Τετάρτη 28-02-2024 η ομάδα πετοσφαίρισης μαθητριών της Σχολής μας στο μεγάλο τελικό της Διεύθυνσης Δ΄ Αθήνας, για το Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα Λυκείων Ελλάδας και Κύπρου. Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με την μεγάλη ανατροπή στο σκορ να σημειώνεται στο 1ο σετ, λύγισε την αντίσταση του Γ.Ε.Λ. Αγίου Δημητρίου και επικράτησε με τελικό σκορ 2-0 σετ. (28-26 και 25-18). Παρόλο που η ομάδα μας ξεκίνησε συγκεντρωμένη, στη συνέχεια οι παίκτριες της αντίπαλης ομάδας κατάφεραν να πάρουν διαφορά 6 πόντων 16-22. Ο χαρακτήρας, το πάθος, η ενέργεια και υπομονή όμως που έδειξαν οι παίκτριες μας, κάλυψαν τη διαφορά, ανέτρεψαν το σκορ και πήραν το συναρπαστικό σετ με 28-26. Στο 2ο σετ παίζοντας με ενθουσιασμό, μεγαλύτερη συγκέντρωση, υπομονή στο παιχνίδι και ενέργεια βελτίωσαν την υποδοχή, δεν έχασαν σερβίς, κέρδισαν τα μπλοκ και τελείωσαν τις επιθέσεις, παίρνοντας το σετ με σκορ 25-18, την νίκη και τον μεγάλο τελικό της Διεύθυνσης. Χωρίς να υστερήσει καμιά παίκτρια μας, παίρνοντας δύναμη από τις συμπαίκτριες που ήταν στον πάγκο και ενίσχυαν διαρκώς την ομάδα, κέρδισαν πανάξια τον τελικό, την πρώτη θέση και την πρόκριση στην επόμενη Β΄ φάση, που τόσο πολύ το ήθελαν και το άξιζαν. Στην Β΄ φάση θα αντιμετωπίσουν, μετά από κλήρωση, μια από τις πρώτες σχολικές ομάδες των άλλων Διευθύνσεων της Αττικής στο final 7.

Πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια μας και καλή επιτυχία στην πορεία τους!