Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα Ελλάδας και Κύπρου: Νέες νίκες και εισιτήρια για τους τελικούς

Νικηφόρα συνεχίζουν την πορεία τους όλες οι σχολικές ομάδες της Ευαγγελικής Σχολής. Μετά το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό της Διεύθυνσης Δ΄Αθήνας από την ομάδα χειροσφαίρισης μαθητών, τη συμμετοχή της στον τελικό εξασφάλισε και η ομάδα καλαθοσφαίρισης των κοριτσιών, ενώ θέση στους τελικούς διεκδικούν όλες οι ομάδες μας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι προκρίσεις:

Με τρείς προκρίσεις συνεχίστηκε την προηγούμενη εβδομάδα η εξαιρετική πορεία των σχολικών ομάδων της Ευαγγελικής Σχολής. Συγκεκριμένα:

Tην Τρίτη 13-02-2024 η ομάδα καλαθοσφαίρισης των μαθητών επιβλήθηκε παίζοντας για μια ακόμη φορά γρήγορο μπάσκετ, πολύ δυνατή άμυνα και κλέβοντας αρκετές φορές τη μπάλα, βελτιώνοντας τα επιθετικά και αμυντικά ριμπάουντ, βγάζοντας ενέργεια, της αντίστοιχης ομάδας του 4ου Γ.Ε.Λ. Καλλιθέας με σκορ 79-28 (ημίχρονο 41-12). Έπαιξαν όλοι οι μαθητές της 12αδας και απόλαυσαν την άνετη επικράτηση, ενώ στο τελευταίο 8λεπτο μείωσαν ταχύτητα παίζοντας fair play.

Την Τετάρτη 14-02-2024 η ομάδα πετοσφαίρισης των μαθητριών δεν χρειάστηκε να δαπανήσει δυνάμεις, επικρατώντας με 2-0 σετ (25-6, 25-12) της αντίστοιχης ομάδας του 1ου Γ.Ε.Λ. Καλλιθέας. Παίζοντας όλες οι μαθήτριες της ομάδας μας, κάλυψαν το κενό της αρχηγού της ομάδας μας που απουσίασε.

Την Παρασκευή 16-02-2024 η ομάδα καλαθοσφαίρισης των μαθητών κάνοντας το καλύτερο της παιχνίδι, πιστοποίησε την ταυτότητα, τον χαρακτήρα και το στυλ παιχνιδιού που παίζει, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην δυνατή επιθετικά ομάδα (στα προηγούμενα παιχνίδια) του 6ου Γ.Ε.Λ. Καλλιθέας, να απειλήσει το παιχνίδι. Βγάζοντας πάθος και ενέργεια, με πιεστική άμυνα και με ταχύτητα στην επίθεση, κερδίζοντας αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ, επικράτησε με σκορ 75-51 (ημίχρονο 38 -26).

Την Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024, η ομάδα πετοσφαίρισης των μαθητριών, επικράτησε σε έναν ακόμη αγώνα με αντίπαλο το 2ο Γ.Ε.Λ. Νέας Σμύρνης, με σκορ 2-0 (τα σετ 25-16 και 25-22). Παίζοντας αρκετά συγκεντρωμένες με πολύ καλά σερβις αλλά και επιθέσεις δεν συνάντησαν καμιά δυσκολία για να πάρουν την πρόκριση. Επόμενος αντίπαλος το 2ο ΓΕΛ Αργυρούπολης, την Πέμπτη 22-02-2024 στις 08:30 π.μ.

Την Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024, η ομάδα καλαθοσφαίρισης των μαθητριών, αγωνίστηκε στον ημιτελικό με αντίπαλο το Γ.Ε.Λ Μοσχάτου. Χωρίς να χάσουν το προβάδισμα μετά το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτριες της ομάδας μας, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και κερδίζοντας τα ριμπάουντ, επιβλήθηκαν της αντίπαλης ομάδας, με σκορ 43-41 (ημίχρονο 24-21). (τα 8λεπτα: 10-11, 24-21, 36-29, 43-41) και σφράγισαν το εισιτήριο για τον τελικό της Παρασκευής 23-02-2024 στις 09:00 π.μ., με αντίπαλο τη νικήτρια του αγώνα 2ο ΓΕΛ Π. Φαλήρου – Λεόντειος.

Οι αγώνες συνεχίζονται την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2024 όπου η ομάδα πετοσφαίρισης των μαθητών αντιμετωπίζει την αντίστοιχη της Λεοντείου στον προημιτελικό της διοργάνωσης και την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024 στις 08:30 π.μ., η ομάδα καλαθοσφαίρισης των μαθητών, στον ημιτελικό αντιμετωπίζει το 5ο Γ.Ε.Λ. Νέας Σμύρνης.

Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία στους επόμενους αγώνες, σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες των ομάδων της Ευαγγελικής Σχολής.