Εισήγηση σε εκπαιδευτικό συνέδριο με θέμα διακεκριμένη μαθητική ταινία του σχολείου μας

Το Σάββατο 6 Μαϊου 2023 οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Δρ. Ειρήνη Αρναούτη (Καθηγήτρια Αγγλικών) και Δρ. Σωτήριος Κόλλιας (Θεολόγος), υπεύθυνοι του Ομίλου Κινηματογράφου κατά το σχολικό έτος 2021-2022, συμμετείχαν με εισήγησή τους στο 9ο Πανελλήνιο Συνέδριο ΝΕΟΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ, το οποίο διεξήχθη στην Αθήνα.

Η εισήγηση με τίτλο “«Μήνυμα έστειλες;»: Μία ταινία για τον εγκλεισμό του covid-19” παρουσίαζε και ανέλυε τη μαθητική ταινία μικρού μήκους “Μήνυμα έστειλες;”, την οποία δημιούργησαν οι συμμετέχοντες στον Όμιλο Κινηματογράφου κατά τα σχολικά έτη 2020-2021 και 2021-2022 και η οποία κέρδισε το 3ο Πανελλήνιο Βραβείο στην 22η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας ?Camera Zizanio? (κατηγορία 13-17) και το 3ο Βραβείο στον Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους “Cinema…διάβασες;;” (κατηγορία: Ταινία Μυθοπλασίας – Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, Λύκειο).