Συμμετοχή στο 7ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο στη Βερόνα Ιταλίας

Το Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης συμμετείχε με 20μελή ομάδα στο 7ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο που διοργανώθηκε στη Βερόνα Ιταλίας από 2 έως 5 Μαρτίου 2023, με θέμα «Κοινές Ευρωπαϊκές Αρχές και Αξίες και η Συνεισφορά της Ελλάδας και του Πολιτισμού της στη Διαμόρφωσή τους».

Συγκεκριμένα, οι μαθήτριες και οι μαθητές της Α΄ Λυκείου Κουκά Νίκη, Ασπρογέρακας Χριστόφορος, Θεοφιλάτου Έλλη, Λέκα Σοφία-Δέσποινα, Γιαννακοπούλου Άννα, Παπαδόπουλος Βασίλειος, Φουρτουνίδου Μαριλίζα, Γεωργάρας Σέργιος, Σκαρτσίλης Αντώνιος, Ψειμάδας Χρήστος, Ορφανάκη Εμμανουέλα, Κανταρτζή Αθηνά, Πετσίνιαγκα Αθηνά, Τριανταφύλλου Χριστίνα, Κατσαδωράκη Δέσποινα, Καρυστηναίου Μαρία, Καραντζίκης Ιωάννης, Δαλαμάγκας Δημήτρης, Μόξον Ευθύμιος, Γεωργάρας Μάξιμος,  με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κ. Θώδη Γεωργίου και κ. Αρναούτη Ειρήνης, παρουσίασαν με επιτυχία εισήγηση με θέμα ?Η διαχρονική επίδραση της ελληνικής τέχνης στη νεότερη ευρωπαΐκή τέχνη?.

Η περίληψη της εισήγησης.

Η ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΤΕΧΝΗ

Η αφίσα του συνεδρίου.