Δημοσίευση άρθρου για το βίντεο συμμετοχής του σχολείου μας στον διαγωνισμό «Οι Έλληνες Εβραίοι και το Ολοκαύτωμα» 2020-2021

Στις 23 Νοεμβρίου 2022 δημοσιεύτηκε στο επιστημονικό περιοδικό οπτικοακουστικού γραμματισμού Open Journal of Animation, Film and Interactive Media in Education and Culture [AFIMinEC] (τόμος 3, τεύχος 2) του Εθνικού Κέντρου Τεκμηρίωσης & Ηλεκτρονικού Περιεχομένου το άρθρο της καθηγήτριας Αγγλικών της Σχολής μας Δρ. Ειρήνης Αρναούτη με τίτλο «Οκτώβριος 1944: Η εξέγερση στο Άουσβιτς ? Φεβρουάριος 2021: Η διαμεσολαβούμενη χορογραφία στη Νέα Σμύρνη». Το άρθρο πραγματεύεται τη δημιουργία του καλλιτεχνικού βίντεο με μαθητές/τριες του σχολείου μας με τίτλο «Έστω και δια ολίγα λεπτά ευρέθησαν ελεύθεροι. Μαρσέλ Νατζαρί». Tο βίντεο απέσπασε βραβείο στον 7ο Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργίας Ταινίας Μικρού Μήκους (βίντεο) με θέμα «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι», για το σχολικό έτος 2020-2021.

Μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο εδώ.