ΕΛΑΣ: Προκαταρκτικές εξετάσεις για κατάταξη/πρόσληψη στις Σχολές Αξιωματικών-Αστυφυλάκων για το έτος 2021-2022

Σύμφωνα με δημοσιεύματα του Τύπου αποφασίστηκε εφεξής, αρχής γενομένης από το επόμενο σχολικό έτος 2021-2022, η  διεξαγωγή των ΠΚΕ το φθινόπωρο του έτους, που προηγείται του έτους υποβολής του Μηχανογραφικού Δελτίου. Συνεπώς, για τους υποψήφιους που θα υποβάλουν Μηχανογραφικό Δελτίο τον Ιούλιο του 2022, προκειμένου να εισαχθούν στις Αστυνομικές Σχολές το φθινόπωρο του 2022, οι ΠΚΕ θα διεξαχθούν το φθινόπωρο του 2021.

Προς αποφυγή παρερμηνειών, η ΕΛΑΣ διευκρινίζει ότι οι υποψήφιοι/ες για την εισαγωγή τους στις Αστυνομικές Σχολές το φθινόπωρο του 2021 θα συμμετέχουν σε ΠΚΕ, οι οποίες θα διενεργηθούν μετά το πέρας των Πανελλαδικών Εξετάσεων του 2021, όπως ακριβώς τα προηγούμενα έτη (εκτιμώμενος χρόνος έναρξης εντός Ιουνίου ή Ιουλίου). Το πρόγραμμα των ΠΚΕ για το τρέχον έτος θα ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομίας εντός των επόμενων εβδομάδων.

Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε εδώ