«Στον βωμό της Πατρίδος…» Από τον Ρήγα Φεραίο έως τον Ιωάννη Καποδίστρια

Με αφορμή τη φετινή επέτειο της συμπλήρωσης των 200 χρόνων από την κήρυξη της ελληνικής επανάστασης, παρουσιάστηκε στο τμήμα Β3 και στο μάθημα της Ιστορίας  στις 22 Μαρτίου η δράση «Στον βωμό της Πατρίδος…» Από τον Ρήγα Φεραίο έως τον Ιωάννη Καποδίστρια, που ξεκίνησε το σχολικό έτος 2019-2020 και ολοκληρώνεται το τρέχον 2020-21, με τη συνεργασία της κυρίας Δώρας Μέντη, Ε.ΔΙ.Π. στον Τομέα Νεοελληνικής Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και του κυρίου Γιώργου Θώδη, φιλολόγου του Προτύπου Γενικού Λυκείου της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης.

Οι μαθητές τα δύο αυτά σχολικά έτη, μελέτησαν τα προτεινόμενα κείμενα με βάση το χώρο, το χρόνο, την ιδεολογία της εποχής του συγγραφέα ή του αφηγητή και συνέκριναν κείμενα της νεοελληνικής και της παγκόσμιας λογοτεχνίας που αναφέρονται στον Ρήγα και στον Καποδίστρια,  εντοπίζοντας ομοιότητες και διαφορές στο χειρισμό του θέματος και στο πρόταγμα της ηρωοποίησης. Προσπάθησαν να ανιχνεύσουν κοινωνικά στερεότυπα σε κάθε είδους κείμενο αλλά και να ελέγξουν αν το λογοτεχνικό κείμενο τα αναπαράγει ή τα αποτρέπει και συνέδεσαν τις παραπάνω παρατηρήσεις τους με έργα άλλων τεχνών αλλά και με την εμπειρία τους από την καθημερινή ζωή. Ταυτόχρονα απόλαυσαν τα λογοτεχνικά κείμενα, αναγνώρισαν τα διάφορα ποιητικά είδη, προσπάθησαν να ερμηνεύσουν τη στάση των λογοτεχνών και άσκησαν κριτική στο περιεχόμενό τους. Με τις διεργασίες αυτές ανέπτυξαν λειτουργίες ενσυναίσθησης, τοποθετώντας τον εαυτό τους στη συγκεκριμένη ιστορική στιγμή και αναπτύσσοντας έτσι ιστορική κρίση.

Όλο το υλικό και οι εργασίες των μαθητών έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα https://1821epanastasi.webnode.gr/