5η διαδικτυακή συνάντηση επαγγελματικού προσανατολισμού με θέμα: «Επαγγέλματα Υγείας»

Πρόσκληση

Στα πλαίσια των διαδικτυακών εκδηλώσεων επαγγελματικού προσανατολισμού και της σύνδεσης της Εκπαίδευσης με την Εργασία, που οργανώνονται από το Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, σε συνεργασία με τον Δήμο Νέας Σμύρνης, τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Λυκείου Ευαγγελικής Σχολής, τον Σύνδεσμο Αποφοίτων Ευαγγελικής Σχολής και το Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), το Σάββατο 20 Μαρτίου 2021 (17.30-19.00), θα πραγματοποιηθεί η 5η διαδικτυακή συνάντηση με θέμα: « Επαγγέλματα Υγείας ».

Η διάγνωση, η θεραπεία, η βελτίωση του επιπέδου Υγείας, αλλά ταυτόχρονα και η έρευνα για τις διάφορες ασθένειες, με την εφαρμογή επιστημονικών γνώσεων και τεχνικών, απαιτούν τη συνεργασία πολλών και διαφορετικών ειδικοτήτων στο επαγγελματικό πεδίο της Υγείας, οι οποίες καλούνται να υπηρετήσουν το μοναδικό διαχρονικό αγαθό, την Υγεία των ανθρώπων. Οι εκπρόσωποι των επαγγελμάτων Υγείας, με υψηλό αίσθημα υπευθυνότητας, αγάπης & εκτίμησης για τον συνάνθρωπο, αποφασιστικότητα, επιδεξιότητα, παρατηρητικότητα, μεθοδικότητα και ικανότητες συνεργασίας, είναι διαρκώς σε εγρήγορση για να ανταποκριθούν στον πολύπλευρο και σημαντικό ρόλο τους, όπως αυτός προκύπτει από τις διαρκώς μεταβαλλόμενες σύγχρονες ανάγκες και προκλήσεις, με χαρακτηριστικό και επίκαιρο παράδειγμα την παγκόσμια υγειονομική κρίση από την πανδημία του κορωνοϊού.

Εισηγητές:

Γεώργιος Βέλμαχος, MD, PhD, MSEd

John F. Burke Professor of Surgery Harvard Medical School.

Chief, Division of Trauma, Emergency Surgery and Surgical Critical Care,

Μassachusetts General Hospital.

Παναγιώτης Χαλβατσιώτης

Επίκουρος Καθηγητής Παθολογίας-Διαβήτη ΕΚΠΑ.

Πρόεδρος Δ.Σ. Γ.Ν.Α. “Η ΕΛΠΙΣ”.

Πόλυ Μάντακα

Χειρουργός Οδοντίατρος-Προσθετολόγος. Πτυχιούχος Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Master of Science in Prosthetic Dentistry, University of Bristol, U.K.

Παπαθανασίου Γιώργος

Καθηγητής Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής.

Διευθυντής Ερευνητικού Εργαστηρίου Νευρομυϊκής & Καρδιοαγγειακής Μελέτης της Κίνησης.

Ξένια Γουρζή

Κλινική Εργαστηριακή Γενετίστρια, PhD, ErCLG.

Άννα Πετρίδου, PhD

Διαιτολόγος-Διατροφολόγος Χαροκόπειου Πανεπιστημίου.

M.Med.Sci Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Γλασκώβης, PhD Ιατρικής Σχολής Αθηνών.

Κάθε συμμετέχων/ουσα θα διαθέτει ατομικό και μοναδικό σύνδεσμο σύνδεσης, τον οποίο θα λάβει με ηλεκτρονική αλληλογραφία, αμέσως μετά τη συμπλήρωση των στοιχείων (ονοματεπώνυμο, email, ιδιότητα) στον σύνδεσμο: http://bit.ly/3vcJmRA

Χωρίς την προεγγραφή σας δεν θα είναι δυνατή η συμμετοχή στη διαδικτυακή εκδήλωση