Συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα στην «Σκιά ενός Στελέχους»

Κατά το σχολικό έτος 2019-2020 οι μαθητές/τριες των τμημάτων Α1 και Α3 με υπεύθυνη την εκπαιδευτικό Αργύρη Παναγιώτα (ΠΕ03), συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα στην «Σκιά ενός Στελέχους», του σωματείου επιχειρηματικότητας Νέων (Junior Achievement Greece). Πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική δραστηριότητα/ επίσκεψη στην Vodafone, τρίωρη επίσκεψη μαθητών στο εργασιακό περιβάλλον-επιχείρηση, όπου ήρθαν σε άμεση επαφή με στελέχη της με σκοπό να γίνουν κοινωνοί της επαγγελματικής λειτουργίας. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, στελέχη της εταιρίας μίλησαν στους μαθητές, εξήγησαν τη δομή της επιχείρησης και τα διάφορα τμήματα που υπάρχουν σε αυτήν, τον τρόπο λειτουργίας τους και το ρόλο που παίζουν το καθένα ξεχωριστά για το προϊόν ή την παροχή υπηρεσιών της εταιρίας. Το πρόγραμμα λειτούργησε σε μεγάλο βαθμό ως Επαγγελματικός Προσανατολισμός έχοντας σαν βασικό σκοπό οι μαθητές να διερευνήσουν ευκαιρίες επαγγελματικής σταδιοδρομίας και ταυτόχρονα να αξιολογήσουν δεξιότητες και ικανότητες που απαιτούνται για να ανταποκριθούν στην αγορά εργασίας.

9
10
11

Με την καθοδήγηση και την υποστήριξη της εκπαιδευτικού Αργύρης Παναγιώτας (ΠΕ03), η μαθήτρια Σουλτάνογλου Αθανασία στα πλαίσια των δράσεων του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων είχε επιλεγεί να συμμετάσχει στην υλοποίηση της εκπαιδευτικής δράσης “Shadow a business tribe for a day”. Στο πρόγραμμα αυτό, οι μαθητές/τριες έχουν τη δυνατότητα να μπουν σε συναντήσεις των στελεχών, να παρακολουθήσουν βήμα βήμα τις καθημερινές λειτουργίες και δραστηριότητες των ομάδων (tribes) και να διατυπώσουν απορίες ή σκέψεις και προτάσεις. Ο προγραμματισμός ήταν για τις 11/3/2020, από τις 10.00 το πρωί έως τις 16.00 το μεσημέρι, στα κεντρικά γραφεία της Interamerican, στη Λεωφ. Συγγρού 124-126, 11782 Αθήνα, όπου δυστυχώς λόγω των έκτακτων συνθηκών δεν πραγματοποιήθηκε.