Εικονική επίσκεψη στο CERN

Την Τετάρτη 17/02 οι μαθήτριες και οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με το μεγαλύτερο σε έκταση κέντρο πυρηνικών ερευνών στον κόσμο, το CERN.

Η Δρ. Χατζηφωτιάδου Δέσποινα παρουσίασε τα πειράματα που πραγματοποιούνται στο κέντρο αυτό και αναφέρθηκε στα καθιερωμένα επιστημονικά μοντέλα της Επιστήμης. Η περιγραφή των επιταχυντών και ανιχνευτών καθώς και η ανάλυση των μελετών σχετικά με τα στοιχειώδη σωμάτια, τις θεμελιώδεις αλληλεπιδράσεις στη φύση, την παραγωγή καινούργιων σωματίων και την εφαρμογή της χρησιμοποιούμενης τεχνολογίας στη ζωή του ανθρώπου, κέντρισαν το ενδιαφέρον των παιδιών τα οποία για αρκετή ώρα έθεσαν τις ερωτήσεις τους και συνομίλησαν με την κ. Χατζηφωτιάδου.

Την εκδήλωση διοργάνωσε η Φυσικός του σχολείου μας κυρία Μαργαρίτα Τουλάτου