ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟ CERN – Ξενάγηση μαθητών/τριών μας

Την Τετάρτη 17/02/2021, οι μαθητές της Β΄ τάξης (30 συνολικά) του  Προτύπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σμύρνης, θα έχουν τη μεγάλη χαρά να παρακολουθήσουν την παρουσίαση της ερευνήτριας του CERN Δρ. ΔέσποιναςΧατζηφωτιάδου. Η δράση έχει ως στόχο τη γνωριμία των μαθητών της Β? Λυκείου με το μεγαλύτερο πειραματικό κέντρο πυρηνικών ερευνών.

Η συνάντηση θα γίνει μέσω της πλατφόρμας Zoom.

Την δράση διοργανώνει η Φυσικός του Σχολείου μας κυρία Μαργαρίτα Τουλάτου την οποία και ευχαριστούμε ιδιαίτερα.

Σύντομο βιογραφικό σημείωμα της ερευνήτριας ? ξεναγού μας Δρ. Δέσποινας Χατζηφωτιάδου:

H Δέσποινα Χατζηφωτιάδου γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη και σπούδασε φυσική στο Τμήμα Φυσικής του ΑΠΘ. Πήρε το διδακτορικό της από το ίδιο τμήμα το 1985, σ? ένα πείραμα στον Δακτύλιο Αντιπρωτονίων Χαμηλής Ενέργειας (LEAR) του CERN. Υπηρέτησε σαν επιστημονικός συνεργάτης και στη συνέχεια λέκτορας στον Τομέα Πυρηνικής Φυσικής και Φυσικής Στοιχειωδών Σωματιδίων του Τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ. Τη διετία 1987-1989 ήταν fellow στο CERN, στον τομέα πειραματικής φυσικής και από τότε παραμένει στο CERN. Συμμετείχε στα πειράματα OPAL και L3 στο LEP καθώς και σε ανάπτυξη ανιχνευτών. Από το 2000 συμμετέχει στο πείραμα ALICE, το πείραμα βαρέων ιόντων του LHC, όπου η ομάδα της είχε την υπευθυνότητα για το σχεδιασμό, την κατασκευή και τη λειτουργία του ανιχνευτή Time Of Flight. Είναι επίσης συντονίστρια εκλαΐκευσης, επικοινωνίας και εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων (outreachcoordinator) του πειράματος ALICE. Έχει θέση ερευνητή στο Εθνικό Ινστιτούτο Πυρηνικής Φυσικής στη Μπολόνια της Ιταλίας. Παράλληλα είναι συνδεδεμένη με το CentroFermi (Rome). Tο κεντρικό ερευνητικό του πρόγραμμα είναι το Extreme Energy Events (EEE) project, για τη μελέτη κοσμικής ακτινοβολίας με ένα σύστημα ανιχνευτών μιονίων εγκατεστημένων σε περισσότερα από 50 σχολεία σε όλη την Ιταλία, που έχει τόσο εκπαιδευτικό όσο και επιστημονικό στόχο. Έχει τον συντονισμό των δραστηριοτήτων του EEE project στο CERN.