Μαθηματική μοντελοποίηση στο παράδοξο της πτώσης της σκάλας

Στο πλαίσιο του έργου SMART-MT  που χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης μπορείτε να παρακολουθήσετε βίντεο για την “Μαθηματική μοντελοποίηση στο παράδοξο της πτώσης της σκάλας” που δημιούργησε ο μαθηματικός και Υποδιευθυντής του Σχολείου μας κ. Χασάπης Σωτήριος  και αφορά σε συνδιδασκαλία με τον Διευθυντή του σχολείου, Φυσικό Δρ.Χ.Φανίδη. Η συνδιδασκαλία είχε γίνει σε τμήμα της Γ΄λυκείου πάνω στο συγκεκριμένο πρόβλημα. Η προώθηση των συνεργασιών μεταξύ των διδασκόντων στη διδασκαλία σε πραγματικές τάξεις, με στόχο την πολύπλευρη επεξεργασία ενός προβλήματος, αλλά και την ανάπτυξη συνεργατικών δεσμών, που θα αποτελέσουν παράδειγμα και για τους μαθητές, είναι εντός των προτεραιοτήτων του Προτύπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης.

Το έργο SMART-MT  και συμβάλλει στην επίτευξη των στόχων της στρατηγικής «Ευρώπη 2020»: μείωση του αριθμού των ατόμων με χαμηλές επιδόσεις στον τομέα της ανάγνωσης, της επιστήμης και των μαθηματικών έως 15% και εφαρμογή της προτεραιότητας «Έξυπνη ανάπτυξη: ανάπτυξη μιας οικονομίας βασισμένης στη γνώση και την καινοτομία» και ένας από τους σκοπούς του είναι να αναπτυχθεί η Ψηφιακή Εκπαιδευτική Κουλτούρα των Εκπαιδευτικών Μαθηματικών ώστε να ενισχυθεί η συμμετοχή και η επιτυχία των μαθητών.