Διάκριση μαθητών μας στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Νεαρών Μεταφραστών Juvenes Translatores 2019

Συγχαρητήρια στους μαθητές της Γ΄ Λυκείου Γεωργανά Χρήστο (Γ1), Σταματιάδη Σοφία (Γ3) και Στεφανάκη Μαρία-Σπυριδούλα (Γ3), οι οποίοι πήραν ειδικό έπαινο για τις εξαιρετικές τους μεταφράσεις στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό Νεαρών Μεταφραστών “Juvenes Translatores 2019”.

Φέτος ο διαγωνισμός διεξήχθη στις 21/11/2019 ταυτόχρονα σε πανευρωπαϊκό επίπεδο και υπεύθυνη για την προετοιμασία των συμμετεχόντων και για τη διεξαγωγή του διαγωνισμού στο σχολείο μας ήταν η καθηγήτρια Αγγλικών Δρ. Ειρήνη Αρναούτη.

Κάθε χρόνο ανακηρύσσεται μόνο ένας νικητής ή νικήτρια από κάθε χώρα, ωστόσο και άλλοι διαγωνιζόμενοι επέδειξαν εκπληκτικές ικανότητες που αξίζουν την αναγνώριση των διορθωτών του διαγωνισμού. Φέτος έλαβαν τιμητικό έπαινο 271 σε σύνολο 3 116 συμμετεχόντων για την ποιότητα των μεταφράσεών τους. Μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα εδώ.

Επίσης παραθέτουμε συγχαρητήρια επιστολή του Προέδρου της Σχολικής Επιτροπής κ. Κρικρή

Thanks-Juvenes-Translatores-2019