Εισήγηση μαθητών μας σε μαθητικό συνέδριο για τον Παλαμά

«Η Τρισεύγενη. Η θεατρική μοναχοκόρη του Κωστή Παλαμά» ήταν ο τίτλος της εισήγησης των μαθητών του Πρότυπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, στο μαθητικό συνέδριο που συνδιοργανώθηκε από το Ίδρυμα Κωστή Παλαμά, το Γυμνάσιο και το Γενικό Λύκειο του Κολλεγίου Αθηνών και του Κολλεγίου Ψυχικού, υπό την αιγίδα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β? Αθήνας. Οι οχτώ μαθητές που αποτελούσαν την ομάδα του σχολείου μας (Ανδρέας Τσουβαλάς, Αγγελική Χαραλαμποπούλου, Πελίνα Σταματάκη, Μαρία Φεφέ, Δημήτρης Τσομώκος, Στέλλα Τσέκου, Τζώρτζια Ζώρα και Ειρήνη Κομισοπούλου) ανακοίνωσαν την εργασία τους, που έγινε με την καθοδήγηση της φιλολόγου Καλυψώς Λάζου, την Πέμπτη, 23 Ιανουαρίου 2020, στο Θέατρο του Κολλεγίου, εκεί όπου ο Κάρολος Κουν έδωσε τις πρώτες θεατρικές παραστάσεις του με τους μαθητές του. Επιστημονική Υπεύθυνη για την προετοιμασία της ομάδας ήταν η Επίκουρη Καθηγήτρια Θεατρολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, κ. Μαρία Δημάκη-Ζώρα. Στο μαθητικό συνέδριο με τίτλο : «Κωστής Παλαμάς : 160 χρόνια από τη γέννησή του» συμμετείχαν 14 ομάδες Γενικών Λυκείων από την Αττική και μία από την Κύπρο.