Συμμετοχή στο 6ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο στη Βενετία Ιταλίας

Το Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης συμμετείχε με 18μελή ομάδα στο 6ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο που διοργανώθηκε στη Βενετία Ιταλίας από 29 Νοεμβρίου έως 2 Δεκεμβρίου 2019, με θέμα «Η Ιστορία συναντά τις Τέχνες, τα Γράμματα και την Τεχνολογία: Ο Άνθρωπος και η διαδρομή του από την Αναγέννηση στον σύγχρονο πολιτισμένο κόσμο».

Συγκεκριμένα, οι μαθήτριες και οι μαθητές της Α΄ Λυκείου Ασκούνης Απόστολος, Κανταρτζής Σπυρίδων, Καραβά Χριστίνα, Κασφίκη Αθανασία-Ειρήνη, Κουρούκλη Αλεξάνδρα, Κουρούκλη Άννα, Κορίτου Φωτεινή-Ευαγγελία, Κορωνιού Μαρία, Κωσταρίδη Σταυρούλα, Μαρίνου Μελίνα, Μαριόλης-Σαψάκος Δημήτριος, Μπάκα Αλεξάνδρα, Μπεθάνη Ελένη, Οικονομοπούλου Νάνσυ, Πετρίδης Νικήτας, Στεφανίδης Πρόδρομος, Τζελέπης Κωνσταντίνος-Ιάκωβος, Τσιριγωτάκη Μυρτώ,  με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κ. Θώδη Γεωργίου και κ. Αρναούτη Ειρήνης, παρουσίασαν με επιτυχία εισήγηση με θέμα ?Η συμβολή των Πανεπιστημίων και της τυπογραφίας στη διάδοση του αναγεννησιακού πνεύματος και τη δημιουργία του σύγχρονου ευρωπαϊκού πολιτισμού ?.