Ώρα Χημείας!

Το σχολείο μας συμμετέχει στην εκδήλωση που διοργανώνει η Ένωση Ελλήνων Χημικών με τίτλο “Ώρα Χημείας” το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στο The Mall (Μαρούσι)!

Η εκδήλωση γίνεται στα πλαίσια του εορτασμού των 150 ετών από τη θεμελίωση του Περιοδικού Πίνακα από τον Μεντελέγιεφ.

Ο καθηγητής χημείας με ομάδα μαθητών, μαθητριών και αποφοίτων μας θα παρουσιάσουν τις εργασίες:

Αξιοποιώντας την Ενέργεια του Ήλιου με τη Βοήθεια Φρούτων και Λαχανικών της Ελληνικής Γης (Σάββατο 12:00-16:00, Κωνσταντίνα Μαυρουκάκη-Καραγκούνη, Αλεξάνδρα Νάστου, Μυρτώ-Ελένη Μπούζα και Χρυσούλα Πανηγυράκη)

Σχεδιασμός Φαρμάκων με τη Βοήθεια Η/Υ (Σάββατο 16:00-20:00, Μαρία Λουβουλίνα, Βάσια Οικονομοπούλου, Μαρία Παπαγεωργίου και Χρήστος Μαργαρίτης)