Πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών Future Leaders Exchange (FLEX) 2020-2021

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και το Τμήμα Δημοσίων Υποθέσεων της Αμερικανικής Πρεσβείας στην Αθήνα ανακοινώνουν την επέκταση του προγράμματος ανταλλαγής μαθητών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Future Leaders Exchange (FLEX) στην Ελλάδα, για δεύτερη συνεχή χρονιά.

Το πρόγραμμα δίνει την ευκαιρία σε μαθητές από την Ελλάδα που φοιτούν στην Γ? Γυμνασίου ή στην Α? Λυκείου να λάβουν πλήρεις υποτροφίες για να ταξιδέψουν στις Η.Π.Α.
Εκεί, θα φοιτήσουν σε αμερικανικά σχολεία, για ένα (1) ακαδημαϊκό έτος, φιλοξενούμενοι από αμερικανικές οικογένειες υποδοχής.

Διαβάστε ολόκληρο το έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. ΕΞΕ - 146427 - 2019 - Πρόσκληση για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ανταλλαγής Future Leaders Exchange (FLEX) 2020-2021