Διάκριση μαθητικής ταινίας σε διαγωνισμό

Το ψηφιακό ιστορικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους, το οποίο δημιούργησε το τμήμα Β2 του Πρότυπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Αγγλικών Δρ. Ειρήνης Αρναούτη και του Φιλολόγου κ. Γεώργιου Θώδη, διακρίθηκε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Δημιουργίας «Η ιστορία σου, είναι ιστορία της πόλης σου».

Το ντοκιμαντέρ πραγματεύεται την ιστορία τριών κτιρίων-σταθμών στην ιστορία της Νέας Σμύρνης, την Ευαγγελική Σχολή, τον Ι.Ν. Αγίας Φωτεινής και την Εστία Νέας Σμύρνης, και φέρει τον τίτλο “Από τη Σμύρνη στη Νέα Σμύρνη: Κτίρια-Σταθμοί της πνευματικής, θρησκευτικής και πολιτιστικής παράδοσης”. Μπορείτε να δείτε το ντοκιμαντέρ εδώ.

Η τελετή βράβευσης θα πραγματοποιηθεί την 29η Μαΐου 2019 στο Κέντρο Τύπου του Υπουργείου Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών & Ενημέρωσης (Φραγκούδη 11 & Αλ. Πάντου) στις 11:00 π.μ.