Η φωνή μας ασπίδα στα λόγια του μίσους. Διαγωνισμός “Κάντο ν’ ακουστεί 2019”

Το Europeanschoolradio διοργανώνει για άλλη μια χρονιά διαγωνισμό δημιουργίας ραδιοφωνικού μηνύματος και τραγουδιού.

Φέτος το θέμα του διαγωνισμού «Καν΄τον?άκουστεί 2019» «Η φωνή μας ασπίδα στα λόγια του μίσους» είναι η ρητορική μίσους.

Στόχος είναι η ευαισθητοποίηση στο θέμα, η καλλιέργεια της κριτικής σκέψης, η ενεργοποίηση της δημιουργικότητας των παιδιών, η ανάπτυξη του συναισθηματικού τους κόσμου και η καλλιέργεια του σεβασμού, της ευγένειας, της αποδοχής και της αγάπης.
Τι είναι όμως η ρητορική μίσους; Με πόση ευκολία στις μέρες μας υιοθετείται μια επιθετική ρητορική που δηλητηριάζει τις ψυχές των παιδιών;

Με αφορμή τα παραπάνω ερωτήματα η μαθήτρια του σχολείου μας Παπαδοπούλου Ειρήνη εμπνεύστηκε και έγραψε τους στίχους του τραγουδιού ” Μη μου μιλάς”, το οποίο έγινε πραγματικότητα με την εμπνευσμένη σύνθεση του Μπαλάτου Δημήτρη και την πολύτιμη βοήθεια του Πολύμου Χρήστου. Υπεύθυνη καθηγήτρια η κ. Λέκκα Μαρία Κοινωνιολόγος.

Μπορείτε να το ακούσετε στο:
http://europeanschoolradio.eu/lk/Song-likes.php? (θέση 98) και να το ψηφίσετε για να του δώσετε την ευκαιρία να κερδίσει το βραβείο του Κοινού!

Συγχαρητήρια στα παιδιά και την καθηγήτριά τους.