Η Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης Πάει Θέατρο

Η Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης και στη φετινή τρίτη χρονιά αυτής της δράσης προσφέρει σε μαθητές, γονείς και αποφοίτους την ευκαιρία παρακολούθησης θεατρικών παραστάσεων, με μειωμένο εισιτήριο. Στην καρδιά της άνοιξης, ένας ανθισμένος κήπος είναι εξαιρετικά επίκαιρος. Λίγο πριν το Πάσχα, προτείνουμε ένα διάσημο κλασικό έργο του Αντόν Τσέχωφ, που, ως εραστής του ρεαλιστικού θεάτρου, τιμά σταθερά τα φυσικά τοπία της ρωσικής επαρχίας.   Έχουμε λοιπόν τη χαρά να σας προσκαλέσουμε στη θεατρική παράσταση Ο Βυσσινόκηπος, που παρουσιάστηκε πρώτη φορά το 1904 στο Θέατρο Τέχνης της Μόσχας σε σκηνοθεσία Κ. Στανισλάβσκι. Η παράσταση ανεβαίνει στο Θέατρο Δημήτρης Χορν (Αμερικής 10, Κολωνάκι),  σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Μαρκουλάκη. Τους κεντρικούς δραματικούς ρόλους  ενσαρκώνουν η Θέμις Μπαζάκα, ο Δημήτρης Λιγνάδης, η Κόρα Καρβούνη, η Αθηνά Μαξίμου & η Γεωργιάννα Νταλάρα.

Η Σχολή εξασφάλισε 50 εισιτήρια, στην πλατεία του θεάτρου, στην προνομιακή τιμή των 12 ευρώ  το καθένα, για την Κυριακή, 7 Απριλίου, στις 20.00 το απόγευμα. Διευκρινίζεται ότι οι μαθητές προσέρχονται και αποχωρούν από την παράσταση με ευθύνη των κηδεμόνων τους. Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή, μέχρι και την Πέμπτη, 4 Απριλίου 2019, στην  ηλεκτρονική διεύθυνσηevangelikipametheatro@gmail.com . Στη δήλωση παρακαλούνται να αναγράφουν το ονοματεπώνυμο, το κινητό τηλέφωνο του προσώπου επικοινωνίας, και τον αριθμό εισιτηρίων που επιθυμούν να κρατήσουν. Μέχρι την ίδια ημερομηνία, παρακαλούνται να παραδίδουν τα χρήματα στην κυρία Καλυψώ Λάζου, στο Λύκειο της Σχολής. Εναλλακτικά οι μαθητές του Γυμνασίου μπορούν να παραδίδουν τα χρήματα στον Υποδιευθυντή του Γυμνασίου, κύριο Μιχάλη Μιχαλιό και οι μαθητές του Λυκείου στον Υποδιευθυντή του, κύριο Σωτήρη Χασάπη. Επειδή η παράσταση παρουσιάζει μεγάλη πληρότητα, συνιστούμε οι κρατήσεις να γίνουν το συντομότερο δυνατόν. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.