Η Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης Πάει Θέατρο

Η Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης σας καλωσορίζει στη φετινή τρίτη χρονιά αυτής της δράσης, η οποία προσφέρει σε μαθητές, γονείς και αποφοίτους την ευκαιρία παρακολούθησης θεατρικών παραστάσεων, με μειωμένο εισιτήριο. Η πρώτη φετινή παράσταση ικανοποιεί το αίτημα αρκετών μαθητών της Σχολής, προσφέροντας την ευκαιρία για  ιστορική και θεωρητική σπουδή στην τέχνη του Θεάτρου.

Έχουμε τη χαρά να σας προσκαλέσουμε στη θεατρική παράσταση Ο Ερωτευμένος Σαίξπηρ, που ανεβαίνει στον πολυχώρο, «Θέατρον» Ελληνικός Κόσμος (Πειραιώς 254), σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα, με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο στον ρόλο του Σαίξπηρ.

Η παράσταση που παρουσιάζεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα βασίζεται στην ταινία του 1998 «Shakespeare in love», διασκευασμένη για το θέατρο με κείμενο του Lee Hall. Είναι μία ευκαιρία να εισχωρήσουμε στο εργαστήρι της ποιητικής δημιουργίας ενός από τους διασημότερους θεατρικούς συγγραφείς και να εννοήσουμε πώς μετασχηματίζονται προσωπικά του βιώματα σε θεατρικά έργα. Χάρη στο Θέατρο εν θεάτρω, ταξιδεύουμε στην εποχή του Ελισαβετιανού Θεάτρου, στο θέατρο Rose και μαθαίνουμε πώς γράφτηκε ο «Ρωμαίος και η Ιουλιέττα». Η παράσταση, με  κεντρικό της άξονα μια ερωτική ιστορία, αποτελεί «φόρο τιμής» το Θέατρο, χάρη στα σκηνικά του Μανώλη Παντελιδάκη, στα κοστούμια της Ηλένια Δουλαδήρη και στους φωτισμούς της Ελευθερίας Ντεκώ. Στο πλευρό της Ελένη Τρίγγου και του Νίκου Ορφανού, μια σειρά ηθοποιών, ανάμεσα στους οποίους ξεχωρίζουμε τη Μίνα Αδαμάκη και τη Μπέτυ Λιβανού.

Η Σχολή εξασφάλισε 50 εισιτήρια, στον κεντρικό εξώστη, στην προνομιακή τιμή των 10 ευρώ το καθένα, για την Κυριακή, 9 Δεκεμβρίου, στις 18.30 το απόγευμα. Διευκρινίζεται ότι οι μαθητές προσέρχονται και αποχωρούν από την παράσταση με ευθύνη των κηδεμόνων τους.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή, μέχρι και την Πέμπτη, 6 Δεκεμβρίου 2018, στην ηλεκτρονική διεύθυνση evangeliki.school@gmail.com. Στη δήλωση παρακαλούνται να αναγράφουν το ονοματεπώνυμο, το κινητό τηλέφωνο του προσώπου επικοινωνίας, και τον αριθμό εισιτηρίων που επιθυμούν να κρατήσουν. Μέχρι την ίδια ημερομηνία, παρακαλούνται να παραδίδουν τα χρήματα στην κυρία Καλυψώ Λάζου, στο Λύκειο της Σχολής. Εναλλακτικά οι μαθητές του Γυμνασίου μπορούν να παραδίδουν τα χρήματα στον Υποδιευθυντή του Γυμνασίου, κύριο Μιχάλη Μιχαλιό και οι μαθητές του Λυκείου στον Υποδιευθυντή του, κύριο Σωτήρη Χασάπη. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.